Napisano o nas - Szkoła Podstawowa w Damnie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Napisano o nas

O szkole

Ziemia Słupska NR 3(22) • 31 STYCZNIA 2013

Wyprawa do uroczysk Doliny Łupawy


Chodzi o 22. styczniowy rajd PTTK Doliną Łupawy na trasie Łebień – Bobrowniki – Damno (anonsowaliśmy imprezę w nr. 20. „ZS”). Kilka słów wprowadzenia.
Sama Łupawa nie wymaga – sądzę – żadnej rekomendacji. Jest przecież w dość powszechnym odczuciu mieszkańców regionu prawdziwą perłą Pojezierza Kaszubskiego i Wybrzeża Słowińskiego.
Gdzie tylko spojrzeć – kręta, bystra, rzec by się chciało potoczysta (przykład: w dolnym biegu rozpiętość wahań stanu wody sięgająca aż 2 m). Szalenie przy tym rozległa (chociaż raptem 99-kilometrowa, z powierzchnią dorzecza w granicach 1000, ściśle 976 km kw.). No i nad wyraz piękna!

A liczący 6,5 km trakt wędrowny? Przyciąga turystów jak magnes przede wszystkim Łebień ze swoją 732-letnią historią i bodaj trzema cennymi jej reliktami:

osiemnastowiecznym pałacem Zitzewitzów, „rówieśnikiem” dworu - młynem zbożowym na Łupawie i długą, niezwykle malowniczą aleją z drzewami sprzed 200-250 lat. Parę kilometrów dalej - Bobrowniki. Mogą doprawdy zaimponować i jednym z najpiękniejszych parków na Pomorzu, i datowanym na II połowę XIX w. pałacykiem, i bardziej niż ładnym parczkiem podworskim z bukami do 4,5 m w obwodzie, i dwoma unikalnymi głazami narzutowymi wielkości 2,5 m tuż przy niegdysiejszym dziedzińcu pałacowym..
Wreszcie, u kresu włóczęgi – Damno. Z wartych odnotowania ciekawostek: całkiem dobrze zachowane grodzisko wyżynne kultury łużyckiej i pomorskiej z VIII-X w. na wysokim brzegu Łupawy, koło młyna; okalający je wał o wysokości 9m i fosa (reszta konstrukcji, niestety, osunęła się do rzeki); w pobliżu nowa (z r. 1879, w miejsce starej z końca XVI w.) świątynia parafialna i całkiem nowy (z 30. lat XX stulecia) dworek w otoczeniu starodrzewu i wiązów w parku dworskim.
Było co zwiedzać? Też pytanie! Zwiedzających – dopowiedzmy – stanowiło 153 wycieczkowiczów ze Słupska, z Damnicy i – niemal w połowie (62) – z Łebienia.
Czemu akurat stamtąd aż tylu? Bo tamtejszy Zespół Szkół ma w swoim 250-osobowym gronie bardzo prężne Uczniowskie Koło Krajoznawczo-Turystyczne pn. „Wędrusie - Mądrusie”, które z dużym powodzeniem prowadzi Jolanta Puchalska. Z inicjatywy opiekunki Koła 25 dziewcząt i chłopców z klasy II SP prawie każdą wolną chwilę poświęca na realizację programu turystyczno ekologicznego Zarządu Oddziału PTTK. –I osiąga w tym względzie – stwierdziła w rozmowie z nami dyr. Joanna Rusak – gołym okiem widoczne sukcesy. W ubiegłym roku wspomniana grupka uczniów zdobyła nagrody i wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Wszystkie dzieci segregują śmieci” i w Krajowym Konkursie Edukacyjnym „Planeta energii”, otrzymała też Młodzieżową Odznakę Krajoznawczą PTTK. To mobilizuje innych, czego dowodem może być udział we wspomnianej imprezie 37 „niezrzeszonych” starszych koleżanek i kolegów. No i przynosi całkiem wymierna efekty, np. w rajdowych konkursach „Zimowa zgaduj- zgadula”, „Zasady poruszania się na szlakach turystycznych”,  „Ciekawostki gminy Damnica”. - Nasza brać szkolna – usłyszałem w końcu od rozmówczyni – nie dała szans rywalom w żadnej kategorii wiedzy regionoznawczej. Wśród najmłodszych bezsporny prym wiedli: Kinga Sobczyk, Paweł Brzeski i Sandra Kurczaba wespół z jedyną słupszczanką Michaliną Dudą z SP 5. W grupie „gimnazjalistów plus” – Marta Górska i Brajan Kurczaba przed „starszakami” ze słupskiego Zespołu Szkół Technicznych Malwiną Setną i Roksaną Dajer. Serdecznie gratulował im tych powodzeń, życząc dalszych, jeszcze bardziej satysfakcjonujących, wierny od lat przyjaciel szkoły – wójt Grzegorz Jaworski. A oni obnosili się z dumą z gminnymi maskotkami Damnisiami na znak, co czuli w sercach. I – pomaszerowali ze śpiewem na wielogodzinną, trochę morderczą w sumie eskapadę. Lokalny patriotyzm przez angażowanie się w turystykę i ekologię w swojej małej ojczyźnie i poza nią? Oby z coraz ambitniejszymi planami na przyszłość!

J. R. Lissowski
Fot. zbiór szkolny

Głos Pomorza • 25 MARCA 2011

Rytm i melodia rozweselą szkołę
w Damnie

IMPREZA Już dziś,
25 marca, w Zespole Szkół w Damnie odbędzie się drugi przegląd piosenki pn. "Rytm i melodia".

Publiczność będzie miała  okazję wysłuchać wielu znanych utworów w nowych aranżacjach, wykonanych przez uczniów z gminnych szkół. Na wszystkich uczestników czekają nagrody i upominki.
Pierwszy przegląd "Rytm i melodia" odbył się w ubiegłym roku. Cieszył się na tyle dużym zainteresowaniem, że zapadła decyzja o kontynuowaniu tego przedsięwzięcia.
- Zauważam, że coraz więcej dzieci odczuwa potrzebę realizowania swoich talentów. To powinno nas wszystkich cieszyć - mówi Joanna Rusak, dyrektor szkoły. II Gminny Konkurs Piosenki rozpocznie się o godz. 11.00.

(MAZ)

Powiatowy Kurier Słupski NR 10 (10) • 4 CZERWCA 2009

Monitoring w szkole podniósł bezpieczeństwo
Big Brother się sprawdza


Siedemnaście kamer pilnuje bezpieczeństwa uczniów Zespołu Szkół w Damnie, w gminie Damnica.
To „pamiątka” po rządach ministra Romana Giertycha, ale i rodzice i uczniowie są z niej zadowoleni.
Monitoring funkcjonuje w Zespole Szkół od września ubiegłego roku. W szkole zamontowano  łącznie 17 kamer, w tym cztery na zewnątrz. Skąd pomysł na kamery w placówce? - Po wizycie słynnych „trójek giertychowskich” w szkołach, sprawdzających m.in. bezpieczeństwo uznaliśmy,  że powinniśmy nad nim
popracować - mówi Zbigniew Mazur, zastępca dyrektora szkoły. - Była okazja do zdobycia z ministerstwa edukacji części pieniędzy na ten cel i zdecydowaliśmy,  że zainstalujemy monitoring.
- Po kilku miesiącach jego funkcjonowania uważamy, że była to bardzo dobra decyzja - dodaje Joanna Rusak, dyrektor szkoły. - Wzrosło bezpieczeństwo uczniów, nie ma aktów wandalizmu, uczniowie bardziej uważają na to, co robią.
Mazur opowiada,  że dzięki podglądowi z kamer udało się rozstrzygnąć wiele spornych zdarzeń, np. jeden z uczniów twierdził, że zginęła mu kurtka.

W ciągu godziny udało się ją odnaleźć, bo sięgnięto po archiwalne zapisy z kamer. Podobnie było w przypadku bójki pomiędzy uczniami. Okazało się,  że chłopiec podający się za ofiarę zdarzenia, był tak naprawdę napastnikiem.
Kamery są zainstalowane w najważniejszych miejscach szkoły i przed nią. Komputer, na którym można śledzić obraz stoi w pokoju nauczycielskim.

ach

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego