II semestr - Szkoła Podstawowa w Damnie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

II semestr

Aktualności > Wydarzenia > Archiwum > 2012/2013

XIII POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS TRZECICH

17 maja 2013 roku w Zespole Szkół w Damnie odbył się XIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Klas Trzecich. Za jego organizację i przeprowadzenie odpowiedzialna była Pani Jadwiga Mazepus.
W konkursie mogło wziąć udział maksymalnie dwoje uczniów z każdej szkoły. Do zmagań z zawiłościami ortograficznymi ojczystego języka przystąpiło 25 uczniów z następujących szkół: Szkoła Podstawowa w Dębnicy Kaszubskiej, Szkoła Podstawowa w Domaradzu, Szkoła Podstawowa w Głobinie, Szkoła Podstawowa w Kobylnicy, Szkoła Podstawowa w Pobłociu, Szkoła Podstawowa
w Smołdzinie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce, Zespół Szkół w Damnie, Zespół Szkół w Główczycach, Zespół Szkół
w Łupawie, Zespół Szkół w Wicku, Zespół Szkół w Zagórzycy, Zespół Szkół w Żelkowie. Uczestnikami byli laureaci konkursów szkolnych.

Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z klasy III: Marta Berezowska i Kuba Schismak.
 
    Zgodnie z harmonogramem imprezy o godz. 10.00 dyrektor Zespołu Szkół w Damnie, Pani Joanna Rusak serdecznie powitała uczestników i ich opiekunów  oraz zaproszonych gości, otwierając konkursowe zmagania. Życzenia powodzenia trzecioklasistom złożył również Zastępca Wójta Gminy Damnica, Pan Paweł Lewandowski. Następnie uczniowie pisali dyktando przygotowane przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, którego tekst zawierał wiele wyrazów z pułapkami ortograficznymi. Po zakończonych zmaganiach był czas na wymianę poglądów, odczuć i integrację podczas poczęstunku. W tym czasie komisje konkursowe złożone z opiekunów uczestników konkursu i Pani Doroty Rusak pod przewodnictwem Pani Grażyny Wieczorek -  konsultanta ds. informacji pedagogicznej i wydawnictw w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, pracowały mozolnie nad wyłonieniem najlepszych.
   Dyktando było nie lada wyzwaniem dla młodych mistrzów poprawnej polszczyzny.
A oto, jak poradzili sobie z dyktandem trzecioklasiści.
      W tym roku tytuł  „Mistrza Ortografii” zdobyła Weronika Renka, uczennica z Zespołu Szkół w Łupawie.
Nagrody otrzymali:
II miejsce – Igor Kucharski, Szkoła Podstawowa w Dębnicy Kaszubskiej
III miejsce – Amelia Gabriel i Julia Kozłowska, Szkoła Podstawowa w Głobinie
IV miejsce – Maciej Ożóg, Zespół Szkół w Zagórzycy
V miejsce – Michał Muszyński, Zespół Szkół w Łupawie
VI miejsce – Milena Pona, Szkoła Podstawowa w Smołdzinie
    Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez Urząd Gminy w Damnicy oraz dyplomy. Wszystkie szkoły uczestniczące w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy a nauczyciele przygotowujący trzecioklasistów do zmagań konkursowych podziękowania.
     Mamy nadzieję, że piękne nagrody książkowe i dumne, aczkolwiek zobowiązujące tytuły oraz miła atmosfera będą zachętą do kolejnych spotkań na konkursach ortograficznych w Zespole Szkół w Damnie.

napisała: p. Agnieszka Nowicka

FESTYN RODZINNY

    2 maja 2013 roku w godz. 10.00- 14.00 w Zespole Szkół w Damnie miał miejsce festyn rodzinny, który licznie zgromadził społeczność naszej miejscowości i nie tylko.  Festyn odbył się po raz trzeci i cieszył się dużym zainteresowaniem.  O godz. 10.00 pani dyrektor Joanna Rusak powitała przybyłych gości: Zastępcę Wójta Gminy Damnica Pana Pawła Lewandowskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Damnica Pana Włodzimierza Kisiela, dyrektora ZGK Damnica Pana Grzegorza Grabowskiego oraz życzyła udanej zabawy.
W trakcie festynu przybył również Wójt Gminy Damnica Pan Grzegorz Jaworski.
   Organizatorami imprezy byli rodzice uczniów z Zespołu Szkół w Damnie,  nauczyciele, Rada Rodziców, zaś osobą prowadzącą była pan Krzysztof Rodziewicz. Nagłośnienie oraz namioty udostępnił Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Damnicy.

       W ramach festynu przybyli goście mogli obejrzeć pokaz akrobacji sportowej, turniej tańca. W programie festynu nie mogło zabraknąć piosenek  w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum oraz turnieju siłowo - sprawnościowego, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Przybyli goście mogli obejrzeć pokaz pomocy przedmedycznej w wykonaniu uczniów klasy 3 SP oraz usłyszeć prezentację wierszy J. Brzechwy w wykonaniu uczniów klasy 1-3 SP. Podczas festynu zorganizowano konkurs: „Ratuję z Lwem Leonem”  oraz konkurs plastyczny- „Żyję zdrowo”. Dla klas 0-3 SP przygotowano turniej gier i zabaw ruchowych. Błysk w oczach dzieci wywołał wjazd radiowozu policji. Dzieci mogły zobaczyć wyposażenie radiowozu policyjnego oraz porozmawiać z policjantem. Różnorodność zaplanowanych atrakcji sprawił, iż każdy znalazł coś dla siebie. Wszyscy zainteresowani mogli z bliska obejrzeć sprzęt wystawiony przez ZGK Damnica. Dla klas 0-3 SP przygotowano przejażdżkę Quadem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się skoki na trampolinie, dmuchana zjeżdżalnia.  W ofercie festynu znalazły się również: kiermasz ciast, sprzedaż gofrów, stoisko gastronomiczne, stoisko z decoupage, sprzedaż kwiatów i sadzonek.
      Pomimo zimna podczas imprezy panowała miła i pogodna atmosfera. Zorganizowany festyn spełnił oczekiwania jego twórców, dzieci i młodzieży uczestniczącej w zabawie. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy poprzez swoją obecność oraz zaangażowanie przyczynili się do cudownie spędzonego czasu.

napisała: p. Katarzyna Dietrich-Urbanek

OBCHODY 222. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja 2013 roku mija kolejna tj. 222 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Została ona uchwalona w 1791 roku  podczas prac Sejmu Czteroletniego i zapisała się na kartach historii jako pierwsza w Europie, a druga na świecie. Z tej okazji 30 kwietnia 2013 roku  odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasy pierwsze gimnazjum  pod kierunkiem wychowawców przygotowały montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie.
Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu państwowego. Historia naszego narodu opowiedziana przez uczniów, okraszona wykonaniem patriotycznych wierszy i pieśni przybliżyła zebranym okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji.

Uczniowie klas pierwszych odśpiewali m. in. ,,Rotę”,  „Jak długo w sercach naszych”, „Wiwat maj”. Podczas uroczystości nie zabrakło odświętnych strojów i odpowiedniej scenografii, w której wyeksponowano symbole narodowe Polski.
Była to pięknie przygotowana lekcja historii, inna niż zazwyczaj, lecz bardzo interesująca.

Wiwat Król!
Wiwat Konstytucja!
Wiwat wszystkie stany!

Napisała: p. Agnieszka Nowicka

LEŚNE  LUDKI PRZYBYŁY…

      Z okazji Dnia Ziemi, dnia 22 kwietnia 2013 roku w Zespole Szkół w Damnie  miało miejsce spotkanie uczniów pionu klas 0 – III z …Leśnymi Ludkami.
     Leśne Ludki w listach do poszczególnych klas zapowiedziały swą wizytę tydzień wcześniej i prosiły o przygotowanie ogłoszeń z tej okazji oraz plakatów z ekologicznymi hasłami. Dzieci z klas 0 – III rzetelnie wywiązały się z zadań, w nagrodę  za co obejrzały krótkie  przedstawienie  o zaczarowanym lesie i odtańczyły taniec radości z okazji święta Ziemi.
      Na spotkaniu integracyjnym miało też miejsce podsumowanie zbiórki aluminiowych puszek. Najbardziej aktywnym zbieraczem okazał się Patryk Różański – uczeń klasy II, który uzbierał ich ponad tysiąc sztuk. Większość uczniów, którzy  przez cały rok zbierali ten rodzaj śmieci w nagrodę pojedzie na dalszą wycieczkę  -  niespodziankę, zaś

za zarobione ze sprzedaży puszek pieniądze zakupiona zostanie karma dla kotów i przekazana do schroniska dla zwierząt w Słupsku. Ten szczytny, charytatywny cel możliwy był do osiągnięcia tylko dzięki staraniom najmłodszych uczniów naszej szkoły i ich rodziców, dla których „ochrona środowiska jest bliska”.
       Mamy nadzieję, iż dzięki takim akcjom najmłodsi uczniowie naszej szkoły uwrażliwiają się na problemy życia zwierząt i nabywają zdolność oceny określonych zachowań ludzkich wobec najbliższej przyrody.

napisała: p. Jolanta Puchalska

LEKCJA BIBLIOTECZNA
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku

Dnia 17 kwietnia  2013 roku uczniowie klasy Ia i Ib Gimnazjum w Damnie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. Zajęcia, których temat brzmiał „Droga książki w bibliotece” przygotowała i przeprowadziła kierownik oddziału, Pani Jolanta Saweryn.
      W ramach lekcji uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć Miejską Bibliotekę Publiczną „od kuchni”. Zwiedzając na co dzień niedostępne dla czytelnika pomieszczenia śledzili  drogę książki od momentu zakupu do dotarcia do użytkownika. Młodzież poznawała bibliotekę od podszewki i zgłębiała kulisy pracy bibliotekarza zwiedzając m.in. dział gromadzenia i kontroli zbiorów, opracowania zbiorów, wypożyczalnię centralną, czytelnię, introligatornię, dział multimediów.

Podążając drogą książki uczniowie przypomnieli sobie na czym polega wprowadzenie książki w „poczet” księgozbioru. Ponadto Pani Jolanta Saweryn przedstawiła formy działalności oraz zasady korzystania z księgozbioru biblioteki.
            
Po przeprowadzonej lekcji bibliotecznej uczeń – czytelnik klasy pierwszej gimnazjum będzie potrafił samodzielnie poruszać się po bibliotekach publicznych, korzystać z księgozbiorów, wyszukiwać informacje.
          Wyjazd do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku dla klas pierwszych gimnazjum zorganizowała Pani Agnieszka Nowicka.

napisała: p. Agnieszka Nowicka

JULIA OSTROWSKA LAUREATKĄ
XXI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO „SACRUM W LITERATURZE POLSKIEJ”

13 kwietnia 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Słupsku odbył się XXI Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Sacrum w literaturze polskiej". Konkurs miał na celu oddanie chwały Bogu, ukazanie potrzeby sacrum w życiu człowieka, poszukiwanie wspólnej płaszczyzny wiary i kultury a szczególnie tematyki chrześcijańskiej w literaturze polskiej oraz propagowanie wartości humanistycznych i kultury słowa.  W zmaganiach brało udział aż 145 recytatorów z 34 szkół województwa pomorskiego. Szkołę Podstawową w Damnie reprezentowały: Julia Ostrowska z klasy 1 oraz Sandra Bańka z klasy 3.
    Wśród najlepszych znalazła się uczennica naszej szkoły, Julia Ostrowska recytując wiersz „Samolub” J. Snopek-Stefaniak.  Dziewczynka zajęła II miejsce w grupie uczniów klas 1.

Serdecznie gratulujemy!

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ 2013

   Tuż po przerwie świątecznej, 04 kwietnia 2013 roku, odbył się Ogólnopolski Sprawdzian Szóstoklasisty, do którego przystąpiło 18 uczniów naszej szkoły.  To pierwszy państwowy egzamin w ich życiu. Udział w nim jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Odpowiednio skonstruowany arkusz egzaminacyjny pozwala ocenić, w jakim stopniu uczniowie opanowali czytanie ze zrozumieniem, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce.  Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9:00 i trwał 60 minut. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania w teście uczeń może uzyskać maksymalnie 40 punktów.

Tegoroczny sprawdzian szóstoklasisty składał się z 26 zadań – 20 zamkniętych i 6 otwartych.

Uczniowie musieli m.in. odpowiedzieć na pytania dotyczące fragmentu z książki Marii Nagajowej „Sztuka dobrego pisania i mówienia”  oraz uporać z przygotowaniem listu zachęcającego koleżankę lub kolegę do przeczytania książki, którą uważają za ciekawą. Były też zadania matematyczne. Szóstoklasiści musieli zmierzyć się m.in. z zadaniem dotyczącym zasad podzielności przez 9, a także wyliczeniem i porównaniem pola figury.
Trzymamy kciuki za wszystkich naszych szóstoklasistów!

napisała: p. Agnieszka Nowicka


II WOJEWÓDZKI KONKURS PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ
„RYTM I MELODIA”

Były brawa, radość i entuzjazm.

 
 
W sobotę, 23 marca 2013 roku w Zespole Szkół w Damnie odbył się II Wojewódzki Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „RYTM I MELODIA”. Honorowy Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Damnica, Pan Grzegorz Jaworski, który  ufundował specjalną nagrodę – GRAND PRIX dla najlepszego wykonawcy. Utalentowana młodzież miała więc do wyśpiewania nie lada nagrodę.
Konkurs odbył się już po raz czwarty. Pierwsze dwie edycje miały rangę konkursu gminnego, od ubiegłego roku rozszerzono jego wymiar i biorą w nim udział wykonawcy z całego województwa pomorskiego.

Na uroczystość do Zespołu Szkół w Damnie przybyli zaproszeni goście: Zastępca Wójta Gminy Damnica, Pan Paweł Lewandowski, Przewodniczący Rady Gminy Damnica, Pan Włodzimierz Kisiel, Przedstawiciele Rady Rodziców oraz Rodzice. 23 marca na scenie zaprezentowało się 26 solistów oraz 7 zespołów w trzech grupach wiekowych: klasy 0-3 i 4-6 szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. Uczestnikami byli uczniowie z Człuchowa, Gdyni, Łupawy, Niepoględzia, Redzikowa, Słupska, Wytowna, Wierzchowa, Zagórzycy oraz gospodarze konkursu z Damna. Występy młodych artystów oceniała komisja w składzie: Pani Jolanta Otwinowska – dyrygent chóru Cantele oraz chóru ZNP, przewodnicząca wielu konkursów wokalnych, Pani Luiza Sikorska – nauczyciel muzyki, ekspert do spraw muzyki, jurorka wielu konkursów piosenki dziecięcej i młodzieżowej oraz Pani Beata Kamińska – pianistka, wokalistka i absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników Jury wyłoniło zdobywcę Wielkiej Nagrody oraz laureatów i wyróżnionych w poszczególnych kategoriach wiekowych. Dzień 23 marca 2013 roku najmilej wspominać będzie Kamil Kowalski z Gimnazjum w Wierzchowie, który otrzymał GRAND PRIX II Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „RYTM I MELODIA” i nagrodę Wójta Gminy Damnica Pana Grzegorza Jaworskiego.
Wśród nagrodzonych znaleźli się również uczniowie z Zespołu Szkół w Damnie.
W grupie uczniów klas 0-3 szkoły podstawowej, w kategorii solista wyróżnienie otrzymała Zuzanna Kalinowska, a w kategorii zespół wyróżnienie zdobył Zespół „Skrzaty”. Miejsce na podium w kategorii zespół wyśpiewał sobie Zespół „Do, Re, Mi” - III miejsce w grupie klas 4-6 szkoły podstawowej. Młodych artystów z Damna przygotowywała do konkursu Pani Małgorzata Kozłowicz.
W trakcie przerwy, podczas obrad Jury, zgromadzonym czas umilił młodzieżowy zespół „Crezy” ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Człuchowa – zwycięzca poprzedniej edycji konkursu.
Nagrodę główną wręczył Zastępca Wójta Gminy Damnica, Pan Paweł Lewandowski, natomiast statuetki i dyplomy dla zwycięzców w pozostałych kategoriach członkowie Jury i dyrektor Zespołu Szkół w Damnie, Pani Joanna Rusak.  Wszyscy uczestnicy konkursu zostali należycie ugoszczeni oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział.

O oświetlenie sceny oraz nagłośnienie imprezy zadbali dyrektor i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Damnicy.
Konkurs dostarczył zebranym ogromnych, pozytywnych emocji oraz wspaniałej zabawy. Pozostały wspomnienia, zdjęcia i autografy w księdze gości oraz nadzieja, że za rok znów się spotkamy.

napisała: p. Agnieszka Nowicka

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Dzień 21 marca 2013 roku w naszej szkole przebiegał wyjątkowo. Na uczniów czekało wiele atrakcji podczas, których emocji oraz zabawy jak co roku nie brakowało. Wszystko to za sprawą tej tajemniczej daty w kalendarzu, jaką jest pierwszy dzień wiosny, który nastraja optymizmem i radością.  Pogoda za oknem była wprawdzie zimowa, ale to nie przeszkadzało naszym uczniom
w dobrej zabawie.
Program imprez został opracowany przez Samorządy Uczniowskie. W klasach 4-6 szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum pierwsze trzy godziny lekcyjne odbyły się zgodnie z planem zajęć. Następnie klasy pod opieką wychowawców przygotowywały się do wiosennych konkurencji, które obejmowały między innymi: wykonanie Marzanny, najsmaczniejszej i najzdrowszej sałatki (w SP).

     Ponadto  uczniowie rywalizowali ze sobą w turniejach  piłki siatkowej, zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Tego dnia okrzyków dopingujących drużyny i ogromnych emocji było co niemiara, ponieważ każda z klas chciała zaprezentować się jak najlepiej i… zwyciężyć!
Klasy 0-3, które rozpoczęły ten dzień od godz. 9.30 przygotowywały kolorowe wiosenne stroje, malowały plakaty pt. „Zwiastuny wiosny”, prezentowały wiersze, piosenki oraz tańczyły przy muzyce.
    Punktem kulminacyjnym całej imprezy było pożegnanie Marzann, które spektakularnie spłonęły na stosie, przy ogromnym aplauzie dzieci i zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.  
Na razie, jak widać, przyroda niechętnie i powoli budzi się z zimowego snu. Dlatego też uczniowie tego dnia zrobili wszystko, aby wiosna przyszła jak najszybciej.
Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie, a wielu z nich żałowało, że czas upłynął tak szybko. Szkoda jedynie, że nie udało nam się przegonić zimy, która zapomniała, że przywitaliśmy już pierwszy DZIEŃ WIOSNY!

napisała: p. Agnieszka Nowicka

SPEKTAKLBUMERANGTEATRUKURTYNAZ KRAKOWA

25 lutego 2013 roku w naszym gimnazjum mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie  profilaktyczne grupy teatralnej z Krakowa.
Zebraliśmy si
ę w trakcie lekcji w sali gimnastycznej, w której były już przygotowane dekoracje, rekwizyty, nagłośnienie. Po zajęciu miejsc powitali nas... znajomi aktorzy (byli już w naszej szkole). Przedstawienie się zaczęło. Najpierw zostaliśmy wprowadzeni w akcję. W scenie tej poznaliśmy grzeczną i wzorową uczennicę z rodziny cieszącej się nieposzlakowaną opinią. Któregoś wieczoru nastolatka wymyka się na imprezę do znajomych wraz ze swoją koleżanką. Drugiego dnia dziewczyna źle się czuje i dzwoni do przyjaciółki, by jej o tym powiedzieć.

Okazuje się, że koleżanka czuje się dobrze, bo przecież dziewczyny piły tylko coca colę.
Bohaterka spektaklu dowiaduje się, iż na portalu społecznościowym, Facebook pojawiły się kompromitujące zdjęcia, filmiki z nią w roli głównej. Kiedy nastolatka chce to sprawdzić, okazuje się, że nie może, gdyż zostały zmienione hasła. Niespodziewanie pojawia się u niej w domu kolega, który również bawił się na imprezie. Opowiada jej, co się wydarzyło. Pokazuje filmik i fotki, szantażując ją rozesłaniem materiałów do szerszego grona internautów, jeśli  mu nie zapłaci. Dziewczyna jest zrozpaczona. Po kolejnej rozmowie z przyjaciółką dochodzi do wniosku, że musi o tym powiedzieć rodzicom. Boi sie jednak przyznać mamie, że uciekła z domu na imprezę, więc stara się nawiązać kontakt z ojcem. Jej tato to zapracowany biznesmen. Zazwyczaj nie ma czasu na rozmowy ze swoim dzieckiem, a wszelkie rozwiązania problemów z córką zostawia żonie, zapracowanej matce dziewczynki. Kiedy bohaterka stara się wytłumaczyć mu, co sie wydarzyło i prosi go o wsparcie, ignoruje ją, sprowadzając rozmowę na nieistotne tematy. Nastolatka jest załamana.
W ostatniej chwili prosi ojca o pieniądze, by móc zapłacić szantażyście. Ojciec nie interesuje się, na co potrzebna jest córce tak duża kwota pieniędzy. Dziewczyna jest na krawędzi wyczerpania emocjonalnego - nie ma wsparcia, nikt się nią nie interesuje i... czuje okropny wstyd z powodu swojego wybryku. Oznajmia, że popełni samobójstwo. Jak powiedziała, tak...zrobiła. Później widzimy scenę z szantażystą i jego dziewczyną. Kłócą się i ona odchodzi. Nastolatek zostaje skazany przez sąd na karę pozbawienia wolności w  ośrodku wychowawczym o zaostrzonym rygorze...
Warto czasem pokusić się o chwilę refleksji, zanim podejmie się spontaniczną i zarazem tragiczną w skutkach decyzję.

Napisały: Marta Górska
Julita Mardas

uczennice klasy III gimnazjum


BAL KARNAWAŁOWY DLA NAJMŁODSZYCH

W piątek, 8 lutego 2013 roku w godz. od 10:00 do 13:00 odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla dzieci z  oddziałów przedszkolnych i klas I-III szkoły podstawowej.
W karnawałowej scenerii, wśród licznych balonów tańczyły księżniczki, wróżki, czarownice, motyle a towarzyszyli im Indianie, kowboje, piraci, policjanci, spidermeni, batmani, rycerze a nawet hrabia Drakula i mnóstwo innych bajkowych postaci. Uczniowie bawili się wraz ze swoimi wychowawcami i rodzicami przy dźwiękach karnawałowych utworów muzycznych, granych przez Pana Janusza Müller. Były zakręcone korowody, kółeczka i tańce w parach. Rodzice przygotowali swoim pociechom słodki poczęstunek.

Podczas imprezy wybrano królewską parę, którą obdarowano nagrodami. Królową Balu została Julia Ostrowska, natomiast Królem Kuba Schismak. Po uroczystej koronacji, para królewska zatańczyła wspólny taniec.
Sądząc po zadowolonych minach i zmęczeniu dzieci, zabawa była udana, a wspomnienia na długo pozostaną
w pamięci. Kolejny bal karnawałowy już za rok…

napisała: p. Agnieszka Nowicka

WIEDZA NA WAGĘ ŻYCIA

„Pierwsza pomoc, czyli co zrobić zanim przyjedzie karetka”
- szkolenie dla uczniów Zespołu Szkół w Damnie

W piątek, 25 stycznia 2013 roku, dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku
w Zespole Szkół w Damnie odbyło się szkolenie pt. „Pierwsza pomoc, czyli co zrobić zanim przyjedzie karetka”. Zajęcia
w wymiarze 2 godzin lekcyjnych były  skierowane do uczniów klas 2-6 szkoły podstawowej
i 1-3 gimnazjum. Szkolenie   zostało przeprowadzone przez ratownika medycznego Pana Sławomira Kustosza.
    
Podczas szkolenia ratownik medyczny zapoznał uczniów z zespołem czynności, które powinny zostać przeprowadzone i wykonane w razie wypadku w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego oraz zminimalizowania niekorzystnych następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej.

    Pan Sławomir Kustosz omówił zasady udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Przypomniał uczniom numery telefonów do odpowiednich służb ratowniczych. Uświadomił, jak ważna jest  rzetelna informacja od osoby zgłaszającej wypadek  przekazana służbom medycznym. Zwrócił także uwagę na bezpieczeństwo osoby ratującej innych wskazując sposoby ochrony własnego zdrowia podczas udzielania pierwszej pomocy.
    W programie szkolenia znalazły się również działania praktyczne. Uczniowie, wykorzystując wiedzę przekazaną przez ratownika medycznego, ćwiczyli czynności ratujące życie do momentu przybycia karetki.
    Szkolenie dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej uświadomiło uczniom, jak ważne jest prawidłowe zareagowanie w momencie, kiedy znajdą się w trudnej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia drugiej osoby. Nabyta wiedza może okazać się w przyszłości BEZCENNA.

napisała: p. Agnieszka Nowicka


XXII Rajd Zimowy
Klub Turystów Pieszych "Mikołajek" w Słupsku

     W sobotę, 19 stycznia 2013 roku w iście zimowej scenerii, odbył się już po raz XXII Rajd Zimowy. Organizatorem imprezy było Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Klub Turystów Pieszych "Mikołajek" w Słupsku. W tym roku współorganizatorem przedsięwzięcia  został Zespół Szkół w Damnie - Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK "Wędrusie" przy Szkole Podstawowej w Damnie. Celem rajdu była promocja turystycznych, krajoznawczych i przyrodniczych walorów Gminy Damnica oraz propagowanie turystyki kwalifikowanej jako formy czynnego wypoczynku.       Trasa prowadziła fragmentem szlaku PTTK "Doliny Łupawy".
O godzinie 9:30, autokary z uczestnikami ze Słupska i Damna dojechały na start trasy rajdu, do miejscowości Łebień. Z mostu na rzece Łupawie, zwarci i gotowi młodzi turyści żwawo wyruszyli w wędrówkę przez Skibin, Bobrowniki do Damna.

Pod przewodnictwem przodowników turystyki pieszej,  piechurzy pokonali trasę o długości 6 km 250 m. Po drodze turyści obejrzeli most kolejowy w Łebieniu, zbudowany w 1870 r. za czasów wojny francusko-pruskiej i Napoleona III, neoklasycystyczny pałac rodu von Mitzlaff (1864-1865) w Bobrownikach oraz podziwiali piękne widoki na rozciągające się krajobrazy.
  Mimo zimowej aury, pogoda sprzyjała uczestnikom rajdu. Wszystkim towarzyszył dobry humor, dzięki czemu stworzono iście turystyczną atmosferę.  
  Na mecie rajdu, w gościnnych progach Zespołu Szkół w Damnie uczestnicy zostali powitani przez Dyrektora Zespołu Szkół w Damnie, Panią Joannę Rusak, Wójta Gminy Damnica, Pana Grzegorza Jaworskiego.  Zmęczeni, ale szczęśliwi turyści posili się wojskową grochówką z chlebem. W szkole ogromną atrakcją okazał się "Damniś". Uśmiechom dzieci nie było końca. Chętne osoby mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z maskotką gminy. Dla uczestników rajdu przygotowano konkursy rajdowe: "Zimowa Zgaduj-Zgadula", "Zasady poruszania się na szlakach turystycznych", "Ciekawostki Gminy Damnica". Na koniec imprezy zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.

napisała: p. Agnieszka Nowicka

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego