I semestr - Szkoła Podstawowa w Damnie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

I semestr

Aktualności > Wydarzenia

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
w Szkole Podstawowej w Damnie

Dnia 13 października 2017 roku odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci  klasy pierwszej na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Damnie. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała podniosły, a zarazem radosny charakter. Do tego ważnego dnia pierwszoklasiści przygotowywali się kilka tygodni, by wszystkim udowodnić, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami.  
Akademię zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Damnica pan Grzegorz Jaworski, przedstawiciel Nadleśnictwa Damnica, proboszcz Parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Damnie ksiądz Zdzisław Wirkus, przedstawiciele Rady Rodziców a także dyrekcja, licznie zgromadzeni rodzice, nauczyciele,  koledzy i koleżanki z klas 0-3 szkoły podstawowej.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Przyszli uczniowie, ubrani na galowo, w granatowych biretach na głowie, z dumą zaśpiewali hymn Polski. Następnie dyrektor szkoły pani Joanna Rusak w okolicznościowym przemówieniu złożyła „maluchom” piękne życzenia. Dziesięcioro pierwszoklasistów ślubując na sztandar szkoły zobowiązało się między innymi w sposób rzetelny wypełniać obowiązki ucznia, przestrzegać postanowień zawartych w statucie szkoły, godnie reprezentować imię naszej szkoły, przestrzegać wartości moralnych, kierować się zasadami uczciwości, przyjaźni, tolerancji, wytrwale zdobywać wiedzę, rozwijać swoje zdolności i zainteresowania. Po czym pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia i gratuluję" - mówiła, dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie przez panią Brygidę Ostrowską pamiątkowych dyplomów.
Następnie bardzo przejęci uczniowie klasy pierwszej przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich i muzycznych. Program artystyczny został przygotowany pod czujnym okiem wychowawczyni pani Brygidy Ostrowskiej. Każdy „maluch” pięknie wierszem przedstawił się wszystkim zgromadzonym. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię,  wiedzą „kogo można nazwać asem” „Każdy pierwszak dobrze wie jak się Patron szkoły zwie”. Dzieci doskonale zaliczyły test wiedzy z patriotyzmu deklamując wiersz ,,Katechizm polskiego dziecka”. Uśmiechnięci bohaterowie uroczystości wspaniale zaprezentowali swoje  zdolności  wokalne  śpiewając piosenki „My uczniowie…”, „Na dobry początek” i „Pierwszaczek”. Publiczność była oczarowana poziomem występów dzieci.
Nasze pierwszaki stanęły na wysokości zadania. Dzięki swojej postawie zostały  przyjęte do szkolnej gromady gorącymi brawami.  

Na zakończenie gali pierwszaki przyjęły ciepłe słowa
i upominki od Wójta Gminy Damnica Grzegorza Jaworskiego przedstawiciela, Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. Ostatnim miłym akcentem tego niezwykłego dnia był  słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, na który zostali zaproszeni wszyscy przybyli goście.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU
w Szkole Podstawowej w Damnie

W naszej szkole w dniach 25-29. 09. 2017r. również odbył się Europejski tydzień sportu. Uczniowie pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego Krzysztofa Mikuckego oraz Dominika Kaczmarka wzięli udział w różnych rozgrywkach sportowych  przygotowanych specjalnie dla nich. Gościliśmy również uczniów z innych szkół. Uczniowie oprócz wykazania się w zawodach mieli okazje zdobyć wiele cennych informacji na temat aktywności fizycznej.
We wtorek i środę odbyły się klasowe turnieje piłki nożnej. W poniedziałek jako impreza towarzysząca odbył się gminny halowy turniej piłki nożnej. We wtorek odbyły się również gminne biegi przełajowe, w środę natomiast klasy młodsze 1-3 SP miały turniej gier i zabaw.

Dodatkową atrakcją przygotowana przez Panią Michalinę Drewniak była lekcja aerobiku, która zaczęła się energiczną rozgrzewką cardio, potem odbył się aerobik z ruchami inspirowany ćwiczeniami opartymi na squacie i boksie, następnie streching aby uczniowie nie czuli zakwasów.
Europejski tydzień sportu w naszej szkole cieszył się ogromnym zainteresowaniem i z pewnością będzie on kontynuowany w latach następnych.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego