I semestr - Szkoła Podstawowa w Damnie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

I semestr

Aktualności > Wydarzenia > Archiwum > 2014/2015

II RAJD TURYSTYCZNY
Osobliwości gminy Damnica

Pod takim hasłem 17.10.2014 roku odbyła się (kolejna z rzędu) impreza turystyczna organizowana przez Zespól Szkół w Damnie i RO PTTK w Słupsku we współpracy z Nadleśnictwem Gminy Damnica , SSI ,,Aktywni Damnica’’ i Starostwem Powiatowym w Słupsku.
  Za początek imprezy przyjęto spotkanie wszystkich uczestników (prawie 80 uczniów ze szkół byłego województwa słupskiego) w Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy.  Tam, niezwykle serdecznie, przywitali turystów: dyrektor Zespołu Szkół w Damnie – pani Joanna Rusak, pan Paweł Lewandowski, dyrektor CEiK–u pan Grzegorz Gurłacz (znany aktor i kabareciarz), który jest również autorem tekstu i muzyki do „Zwykłej piosenki o niezwykłym miejscu” - oficjalnej piosenki gminnej, a także  …. Damniś – trzyletnia maskotka gminy.

Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej o wyjątkowych walorach naszej „Małej Ojczyzny” uczestnicy rajdu wyruszyli na szlak „Osobliwości gminy Damnica”.  Trasa ( rowerowa i piesza) wiodła malowniczymi drogami i ścieżkami pośród damnickich lasów, pól i rzek.
   Jakie osobliwości można było zobaczyć podczas wyprawy?  
   Niewątpliwie największą atrakcją dla turystów okazał się zabytkowy pałac z 1871 roku w centrum Damnicy. Uwagę zwiedzających zwrócił żyrandol w kształcie żaglowca znajdujący się w holu, a także sala balowa zwana lustrzaną. W sali lustrzanej podziwiano wąskie, kryształowe lustra i kinkiety
w kształcie kwiatów. Podziw wzbudził także plafon przedstawiający alegorię pór roku. Dla niektórych główną atrakcją podczas zwiedzania obiektu była ponad 12 metrowa palma konopna, której wiek określa się na około 110 – 170 lat.
     Kolejnym, wyjątkowym miejscem na trasie rajdu był pałac w Bobrownikach. To neoklasycystyczny budynek z sześcioboczną  30-metrową wieżą, z której roztacza się piękny widok.
    W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu leży park. Na jego terenie znajdują się pomniki przyrody.
  Uczestnicy imprezy ( na trasie rowerowej) mieli także możliwość obejrzenia dworku w Damnie.
     Rowerzyści zatrzymali się również przy neogotyckim kościele 1878 roku.  Z zachwytem obejrzeli XVIII - wieczny ołtarz ufundowany w 1708 r. przez Veronikę Marię von Below i jej drugiego męża Piotra Fryderyka von Zitzewitz oraz barokową tablicę pamiątkową z 1705 roku Ewalda von Puttkamer i Veroniki Marii von Below.  Zwrócili także uwagę na XIX - wieczne boczne ołtarze, ambonę, rzeźbę św. Piotra i św. Pawła, prospekt organowy, emporę organowa, obraz „Zmartwychwstanie Chrystusa” i witraże z herbami Bochnów      i Zitzewitzów z 1936 roku autorstwa I. Ditzingera ze Szczecina.  
     Ciekawostką okazał się też budynek, w którym obecnie mieści się sklep, a w przeszłości była gospoda.  
      Z kolei uczestnicy trasy pieszej mieli okazję podziwiać jeden z niewielu młynów w powiecie słupskim, w którym mieści się obecnie gospodarstwo agroturystyczne „Damno – Młyn”. To doskonałe miejsce do wypoczynku dla kajakarzy, wędkarzy, rowerzystów czy miłośników pieszych wycieczek.
Uczestnicy rajdu, zmęczeni, ale zadowoleni, kończąc wyprawę po gminie Damnica, spotkali się w Zespole Szkół
w Damnie. W naszej szkole od lat pielęgnuje się turystyczne i ekologiczne tradycje. Tutaj można było podziwiać ( dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Damnica) wystawę „Osobliwości przyrodnicze”. W gminie Damnica znajduje się, bowiem obszar objęty programem ochrony środowiska „Natura 2000”. Jest to naturalne siedlisko rzadkich gatunków ptaków. W damnickich lasach wstępuje również bogactwo zwierząt i roślin chronionych. Każdy, kto chciał, mógł tego dnia pogłaskać borsuka, sprawdzić, jakie tropy pozostawiają zwierzęta leśne, czy zrelaksować się na tle ptasiego koncertu.
Po krótkim odpoczynku i wysłuchaniu „Zwykłej piosenki o niezwykłym miejscu” w wykonaniu szkolnego chóru z Damna, odbył się Regionalny Konkurs Krasomówczy, podczas którego ośmioro uczestników zaprezentowało  temat popularyzujący  własny geograficzno – historyczny  region, ze szczególnym uwzględnieniem piękna krajobrazu i zabytków, historii, legend, zjawisk i wrażeń z wycieczek krajoznawczych odbytych po swoim regionie .
   Najbardziej sugestywne i zaprezentowane barwną, piękną polszczyzną wypowiedzi należały do :  Domicelli  Dudy ze SP nr 5 w Słupsku (I miejsce),  Sandry Bańka z ZS Damno (II miejsce) i  Anety Gołembowskiej ( ZS Damno),  Natalii Bańka  ( ZS Damno), Oli Dąbrowskiej  ze SP nr 5  Słupsk  ( równorzędne  III miejsce ).  
     Nasz konkurs swoją obecnością uświetnili : Wójt Gminy Damnica - pan Grzegorz Jaworski, przedstawiciele Nadleśnictwa gminy Damnica - pani Anna Krysiak i Grzegorz Czerski, pan dr A. Orłowski – publicysta, działacz PTTK i wykładowca oraz pan Janusz Grabowski – przedstawiciel RO PTTK w Słupsku.
Rajd pod hasłem „ Osobliwości gminy Damnica” na długo zapadnie w pamięć wszystkich jego uczestników.


DIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, 13 października 2014 roku o godz. 10.50, odbył się uroczysty apel przygotowany przez klasę II szkoły podstawowej oraz członków „Małego Samorządu”, pod kierunkiem P. Brygidy Ostrowskiej.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Dyrekcja, nauczyciele Zespołu Szkół w Damnie, pracownicy administracji i obsługi, rodzice i uczniowie klas „0” i I – III szkoły podstawowej.
Mali aktorzy wystąpili w przedstawieniu, w którym wróżka zaczarowała ich wychowawczynię. Doprowadziło to, podczas lekcji, do poważnych konsekwencji, które nie spodobały się dzieciom.

Potrzebna znów była interwencja wróżki. Na szczęście wszystko zakończyło się szczęśliwie i lekcja zaczęła biec normalnym trybem. Uczniowie uatrakcyjnili swój występ piosenkami.

Na zakończenie aktorzy złożyli najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wręczyli drobne upominki przygotowane przez „Mały Samorząd”, pod opieką P. Moniki Targowskiej.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, pod kierunkiem P. Moniki Targowskiej i P. Katarzyny Stępniewskiej,  przygotowano także gazetkę z portretami nauczycieli. Autorami prac byli najmłodsi uczniowie naszej szkoły.

Samorządy klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum także pamiętali o swoich nauczycielach i pracownikach szkoły. Wręczyli im słodkie upominki.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Jak co roku, we wrześniu, uczniowie wybierali swoich przedstawicieli do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum, podczas długiej przerwy, w dniu 26.09.2014 roku oddali swoje głosy na kartach wyborczych. Wybory miały charakter powszechny, bezpośredni, równy , tajny i większościowy.
Nad prawidłowością przebiegu wyborów czuwały komisje, w skład których weszli uczniowie Zespołu Szkół
w Damnie.
W szkole podstawowej (klasy IV – VI), spośród 17 kandydatów, uczniowie wybrali:

- Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego – Zuzannę Sobolewską (kl. VI)
- Zastępcę Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego – Ksawerego Staszczuka (kl. IV)
- oraz członków Zarządu Samorządu Uczniowskiego – Sandrę Bańkę (kl. V) i Kryspina Kowgana (kl. VI).

W gimnazjum głosowało 59 uczniów. Spośród 11 kandydatów, obdarzyli oni swoim zaufaniem:
- Sandrę Kurczabę (kl. II)
- Aleksandrę Banak (kl. III a)
- Julię Biały (kl. III b)
- Karola Schismak (kl. III b)

Wybory przebiegały bez zakłóceń. Uczniowie mieli możliwość poczuć się jak pełnoletni obywatele polscy podczas wyborów parlamentarnych. Kabiny wyborcze oraz urny wprowadziły wśród uczniów podniosłą atmosferę i poczucie odpowiedzialności.

S
wój „Mały Samorząd” wybierali także uczniowie klas I – III szkoły podstawowej.
Zgłoszono 11 kandydatów. Spośród nich wybrano:
- „Pierwszą Prawą Rączkę” – Julię Ostrowską (kl. III)
- „Druga Prawa Rączkę” – Olgę Klimek (kl. III).


I ZNÓW SPRZATAMY ŚWIAT

Dnia 19 września 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół w Damnie, po raz kolejny, uczestniczyli w akcji „ Sprzątanie Świata” .
Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej akcję rozpoczęli zajęciami w klasie, podczas których uczestniczyli
w pogadankach na ekologiczne tematy. Następnie wykonali plakaty według przedstawionej tematyki:

- „Wiedzą o tym wszystkie dzieci, gdzie jest miejsce śmieci”
- „ Cudowny jest świat, gdy panuje w nim ład”
- „ Tak wyglądałby świat bez śmieci i odpadów”.

Po zajęciach w klasach uczniowie, wraz z wychowawczyniami, porządkowali następujące tereny:

- kl. Ia i Ib – teren placu zabaw i okolice „Orlika”
- kl. II i III – teren wzdłuż drogi, w kierunku Głogowa.

Wszyscy, zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawiczki z zapałem wyruszyli na wyznaczone tereny. Uczniowie nie przeoczyli żadnego papierka, żadnego śmiecia. Wrócili do szkoły z workami wypełnionymi po brzegi. Akcję zakończyli na placu zabaw, gdzie otrzymali nagrody za wzorową postawę podczas „Sprzątania Świata” i wcześniej wykonane plakaty. Plakaty zostały wyeksponowane na tablicy, obok sali nr 206.

Ale nie tylko najmłodsi dbali o to, by nasz świat był czysty i piękny. Uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej, pod opieką P. Dominika Kaczmarka i P. Marii Szreder, zadbali o to, by uprzątnąć wszystkie śmieci z parku w Bobrownikach. Natomiast uczniowie klas III gimnazjum sprzątali las od Damnicy do Damna.
Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w akcję „Sprzątanie Świata”. Żaden worek nie pozostał pusty!


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
2014/2015

Dnia 1 września 2014 roku o godzinie 9.00 uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I–III     gimnazjum rozpoczęli nowy rok szkolny. Pierwszy dzwonek dla uczniów oddziałów zerowych i klas I-III szkoły podstawowej zabrzmiał o godz.10.  
Inauguracja roku szkolnego 2014/2015 rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów szkół i odśpiewania hymnu. Dyrektor szkoły, Pani Joanna Rusak w oficjalnym przemówieniu przywitała wszystkich zebranych i życzyła w nowym roku energii, entuzjazmu, radości, wielu przyjaźni     i rozwijania pasji. Rodzicom i opiekunom Pani Dyrektor życzyła dobrej współpracy ze szkołą oraz licznych, miłych przeżyć związanych z osiągnięciami ich dzieci. Natomiast nauczycielom i pracownikom szkoły – pomysłów, które wyzwalają potencjał, uczą i kształtują charakter.

Pani Joanna Rusak przypomniała także ważną datę z historii Polski -1 września 1939 r – wybuch II wojny światowej.
W swojej wypowiedzi przytoczyła słowa Jana Pawła II:„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” oraz Cycerona: „Nie wystarczy zdobywać mądrość, trzeba jeszcze umieć z niej korzystać.”
Pani Dyrektor poinformowała o zmianach w nowym roku szkolnym. Wychowawcami oddziałów zerowych będą:
P. Jolanta Puchalska i P. Katarzyna Stępniewska. Klasami pierwszymi opiekować się będą Panie: Jadwiga Mazepus i Joanna Wojtaś. Wychowawcą klasy  IV została     P. Michalina Drewniak. Nowym nauczycielem języka polskiego będzie P. Dorota Kosidło, a bibliotekarzem P. Maria Szreder. Natomiast religii w II klasie szkoły podstawowej i II klasie gimnazjum uczyć będzie ksiądz proboszcz Zdzisław  Wirkus.
Podczas inauguracji roku szkolnego 2014/2015 zaszczycił nas swoją obecnością wójt gminy Damnica, P. Grzegorz Jaworski. W ciepłych słowach skierowanych do uczniów życzył wszystkim powodzenia w nowym roku szkolnym i wielu sukcesów.
Na zakończenie uroczystego apelu Pani Dyrektor oświadczyła:

„Drodzy Uczniowie,
Szanowni Rodzice,
Koleżanki i Koledzy Nauczyciele
rok szkolny 2014/2015 uważam za otwarty!”


Po uroczystości uczniowie rozeszli się do przydzielonych sal lekcyjnych na spotkanie ze swoimi wychowawcami.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego