I semestr - Szkoła Podstawowa w Damnie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

I semestr

Aktualności > Wydarzenia > Archiwum > 2013/2014

BOŻE NARODZENIE 2013
W KOLĘDOWYM I WIGILIJNYM NASTROJU

W ostatnich dniach poprzedzających Święta Bożego Narodzenia, w naszej szkole zagościł świąteczny nastrój - blask choinki na korytarzu szkolnym i spotkania Wigilijne w gronie klasowym. Czuć było, że święta tuż, tuż. Wigilie zorganizowane przez uczniów podczas godzin wychowawczych były doskonałą sposobnością do integracji zespołu klasowego. Podczas wspólnego świętowania uczniowie dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia świąteczno-noworoczne i śpiewali kolędy. Dzieci przygotowały na tę okoliczność tradycyjne potrawy wigilijne.
W piątek, 20 grudnia 2013 roku
, w ostatni dzień przed przerwą świąteczną nasza szkoła na dobre pozostawała w aurze Świąt Bożego Narodzenia, a to wszystko za sprawą bogatych programów artystycznych.

Najmłodsi uczniowie klas 0-III szkoły podstawowej już od wczesnych godzin porannych ozdabiali gipsowe figurki świąteczne pod czujnym okiem wychowawców, które można było podziwiać na wystawie w holu szkoły. Odlewy gipsowe do prac plastycznych zostały wcześniej przygotowane przez Panią Joannę Wojtaś. Boże Narodzenie to szczególny czas oczekiwania, refleksji i pojednania. Jego tradycją obok spotkań rodzinnych, opłatka, życzeń i podarunków jest wspólne śpiewanie kolęd. Po pełnych emocji twórczych przygotowaniach dekoracji nadszedł czas kolędowania. Uczniowie klas 0a,0b oraz I dokonali prezentacji swoich aranżacji kolęd i pastorałek. Występy najmłodszych uczniów naszej szkoły oceniała komisja w  skład, której wchodzili rodzice. Jasełka pt. „Gdy błyśnie gwiazdka...” z wielkim zaangażowaniem i starannością przygotowali uczniowie klasy drugiej i trzeciej szkoły podstawowej  pod kierunkiem Pani Patrycji Setnej i Pani Jolanty Puchalskiej. Mali aktorzy dostarczyli wszystkim widzom niezwykłych doznań i wzruszeń, a dodatkowego uroku tej uroczystości dodały piękne stroje dzieci i scenografia.  
Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjum w tym szczególnym dniu,  spotkali się w holu gimnazjum na  „Brytyjskim Wieczorku Wigilijnym”. Przygotowany przez uczniów kl. IV-VI szkoły podstawowej, pod kierunkiem Pani Michaliny Kurzynogi i Pana Siarhei Kaptsiuh, występ przybliżył zebranym tradycje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii.  Publiczność chętnie odpowiadała na pytania świętego Mikołaja, ponieważ za dobre odpowiedzi można było zdobyć słodkości. Zgromadzeni widzowie mogli również aktywne uczestniczyć w „Brytyjskim Wieczorku Wigilijnym” śpiewając wspólnie znane piosenki  m.in. Santa Claus is coming to Town, Jingle Bells, Snow is falling, We wish you a merry Christmas. Czas upłynął wszystkim w miłej, świątecznej i bardzo ciepłej atmosferze. Występ wzbudził prawdziwe emocje  i został nagrodzony gromkimi brawami. Było magicznie i radośnie.


IV FESTIWAL KOLĘD I UTWORÓW O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ
„Przybliża się czas gdy śpiewać trzeba pieśń radości”

13 grudnia 2013 roku o godz. 13.00 w Zespole Szkół w Damnie miał miejsce IV Festiwal Kolęd i utworów o tematyce świątecznej. Dzieci oraz młodzież z Zespołu Szkół w Stowięcinie, Zespołu Szkół w Damnicy, Zespołu Szkół w Zagórzycy oraz Zespołu Szkół w Damnie śpiewała we własnych interpretacjach znane kolędy wprowadzając przybyłych gości w świąteczny nastrój. Celem imprezy muzycznej było kultywowanie polskiej tradycji śpiewania kolęd i pastorałek w okresie Bożego Narodzenia, pobudzenie zainteresowania śpiewem, tradycją wśród dzieci i młodzieży.
       Na uroczystość do Zespołu Szkół w Damnie przybyli zaproszeni goście: Zastępca Wójta Gminy Damnica, Pan Paweł Lewandowski, Przewodniczący Rady Gminy Damnica, Pan Włodzimierz Kisiel, Przedstawiciel Nadleśnictwa w Damnicy, Pani Patrycja Ławiak, Proboszcz Parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Damnie,
Ksiądz Zdzisław Wirkus, Przedstawiciele Rady Rodziców oraz Rodzice.

O oświetlenie sceny, nagłośnienie, oprawę muzyczną zadbał Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Damnicy, Pan Grzegorz Gurłacz.

IV Festiwal Kolęd i utworów o tematyce świątecznej otworzyła Pani Joanna Rusak, Dyrektor Zespołu Szkół w Damnie, która przywitała przybyłych gości oraz zaprosiła do wysłuchania kolęd. Uczestnicy zaśpiewali 15 kolęd, wśród których usłyszeliśmy tradycyjne kolędy „ Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Pada śnieg”, „Lulajże Jezuniu”, „Dzisiaj w Betlejem” i wiele innych. Na zakończenie uczniowie Zespołu Szkół w Damnie zaśpiewali kolędę „Dzisiaj w Betlejem” w języku kaszubskim. Każdy uczestnik festiwalu otrzymał dyplom uczestnictwa oraz upominek.
       Młodzi artyści wzruszali słuchaczy pięknem głosu, dbali o zachowanie najwyższego poziomu widowiska. Podczas festiwalu panowała miła i pogodna atmosfera. Publiczność była poruszona.
      Na zakończenie Pani Dyrektor Joanna Rusak podziękowała wszystkim za udział oraz za zaangażowanie, wyrazy podziękowania skierowane były również do Pani Małgorzaty Kozłowicz pomysłodawczyni festiwalu kolęd.
Zorganizowany festiwal spełnił oczekiwania jego twórców, dzieci i młodzieży uczestniczącej w tym wyjątkowym dniu. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy poprzez swoją obecność oraz zaangażowanie przyczynili się do cudownie spędzonego czasu. Pozostały wspomnienia, zdjęcia, autografy oraz życzenia w księdze gości i nadzieja, że za rok znów się spotkamy. Poprzez wspólne kolędowanie każdy mógł poczuć blask oraz magię nadchodzących świąt.Czary mary, wosku lanie,
 co ma stać się, niech się stanie!

ZABAWA ANDRZEJKOWA

25 listopada 2013 roku w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Samorządy Uczniowskie wraz z ich opiekunami. Młodsi uczniowie bawili się na korytarzu I piętra i w klasach. Gimnazjaliści natomiast tańczyli, w rytmie swoich ulubionych utworów muzycznych, na dyskotece w holu szkoły. Wszyscy wspaniale bawili się przy muzyce przygotowanej przez szkolnych DJ. Królowały oczywiście najnowsze hity z list przebojów, więc zabawa była wyśmienita.
Wieczór wróżb andrzejkowych to szczególny dzień w roku, który roztacza wokół magię i czary. Zarówno dzieci jak i dorośli chętnie sobie wróżą. Uczniowie klas IV-VI również zainteresowali się swoją przyszłością i korzystali z porad „wykwalifikowanych wróżek”.

Wróżby odbywały się w klasach z wychowawcą. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: lanie wosku przez klucz, ustawianie butów, przebijanie serduszek, kolorowe karteczki, imię Twojej sympatii itp. Każdy miał szansę odkryć, co przyniesie mu los. Uczniom przepowiadano wspaniałą przyszłość, co wprawiło zainteresowanych w dobry nastrój. Wszystkie klasy szkoły podstawowej przygotowały słodki stół, przy którym można było naładować energię do dalszych harców.
Podczas zabawy andrzejkowej odbył się w klasach IV-VI konkurs na wystrój stołu „andrzejkowo-jesiennego”. Uczniowie wykazali się dużą inwencją, umiejętnościami i pomysłowością. Pierwsze miejsce zajęła klasa VI.
 Zabawa dobiegła końca o godzinie 17:00. Teraz przed nami miesiąc zadumy i oczekiwania w okresie adwentu.


95. ROCZNICA
ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Rozśpiewane Święto Niepodległości

12 listopada 2013 roku odbył się w naszej szkole uroczysty i zarazem bardzo radosny apel okolicznościowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Organizatorzy przedsięwzięcia postanowili uczcić obchody śpiewająco i z humorem. Świętowanie odbywało się w sposób nietuzinkowy.
   Podczas uroczystego apelu przeprowadzono konkurs karaoke. Chór szkolny uświetnił obchody, śpiewając pieśni patriotyczne towarzyszące naszemu narodowi w trudnych chwilach walki o niepodległość. Uczniowie przedstawili nam również informacje, przypominające historyczne okoliczności tego ważnego dla naszej Ojczyzny wydarzenia.

     Organizatorami przedsięwzięcia byli: pani Natalia Dobosz, pani Małgorzata Kozłowicz, pani Dorota Rusak, opiekunowie pocztów sztandarowych i występujący w karaoke uczniowie klas IV-VI  szkoły podstawowej i gimnazjum.

W uroczystości uczestniczyli: pani dyrektor, Joanna Rusak, pan wicedyrektor, Zbigniew Mazur, uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum, zaproszeni rodzice i nauczyciele. Tego dnia na szkolnej scenie rozbrzmiewały pieśni patriotyczne - legionowe i okolicznościowe.
Obchody święta rozpoczęły się od wprowadzenia pocztów sztandarowych obydwu szkół i odśpiewania hymnu narodowego przez chór szkolny, uczniów i zaproszonych gości. Po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych ogłoszony  został konkurs karaoke. Odważni i utalentowani  uczniowie zaśpiewali dla publiczności najpiękniejsze pieśni patriotyczne, znane Polakom od pokoleń. Występy młodych artystów oceniała komisja w składzie: pani Michalina Kurzynoga, pani Marzena Patok, pani Katarzyna Dietrich-Urbanek, pani Bożena Cieślicka oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego szkoły podstawowej i gimnazjum: Eliza Łupina i Marta Berezowska. Honorowy patronat nad konkursem objęła pani dyrektor, Joanna Rusak. Każdemu występującemu towarzyszył chór szkolny pod kierownictwem pani Małgorzaty Kozłowicz. Podczas konkursu karaoke,  w trakcie śpiewu uczniów na ekranie wyświetlane były „teledyski” patriotyczne. Przed publicznością zaprezentowali się kolejno:

 • Paulina Konieczna i Wanessa Staszczuk z klasy V w pieśni „Piechota”,

 • Róża Jancon z klasy IIb w piosence „Serce w plecaku”,

 • Martyna Hryndzio i Karolina Patok z klasy IIa w pieśni „Legiony”,

 • Marta Berezowska, Sandra Bańka, Przemysław Odziomek i Arnold Włoch z klasy IV w pieśni „Przybyli ułani”,

 • Oliwia Formela z klasy I w pieśni „Jak długo w sercach naszych”,

 • Julia Műller i Ewelina Pałucka z klasy III w pieśni „Hej, hej ułani”,

 • Natalia Bańka, Daria Capar i Wiktoria Staszczuk z klasy VI w pieśni „Białe róże”.

Odświętnie ubrana publiczność z wielką uwagą i ogromną przyjemnością wysłuchała doskonałego występu śpiewających kolegów i koleżanek. Spotkanie przyniosło nam dużo radości i przypomniało o ogromnym wysiłku Polaków, którzy wywalczyli nam niepodległość.
W trakcie przerwy, kiedy jury obradowało, opiekun samorządu uczniowskiego szkoły podstawowej, pani Dorota Rusak nagradzała uczniów, częstując ich cukierkami, za piękny (zgodny ze statutem szkoły) strój galowy i przyozdobienie ubrań własnoręcznie wykonanymi biało-czerwonymi symbolami.
Na zakończenie
uroczystości pani dyrektor, Joanna Rusak przyznała miejsca i nagrody oraz złożyła podziękowania organizatorom uroczystości za wspaniałą lekcję historii. Lekcja wyjątkowa, bo wyśpiewana.


ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

„Puk, puk to ja mały uczeń pierwszaczek…”

25 października 2013 roku odbyło się ślubowanie i pasowanie na uczniów dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Damnie. W tym niecodziennym spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Zastępca Wójta Gminy Damnica, Pan Paweł Lewandowski, Przewodniczący Rady Gmina Damnica, Pan Włodzimierz Kisiel, przedstawiciel Nadleśnictwa w Damnicy, Pani Patrycja Ławiak, przedstawiciel firmy Farm Frites Poland Dwa w Bobrownikach, Pani Magdalena Meiborg, przedstawiciele Rady Rodziców a także dyrekcja, licznie zgromadzeni rodzice, nauczyciele,  koledzy i koleżanki z klas 0-3 szkoły podstawowej.
Do grona braci szkolnej zostało przyjętych 21 pierwszoklasistów. Zanim jednak to nastąpiło dzieci musiały wkraść się w łaski duszków szkolnych (uczennic z klasy drugiej), udowadniając im, że umieją śpiewać, recytować,

opanowali zasady właściwego  zachowania w szkole i na ulicy, posiadają wiedzę na temat naszego patrona szkoły i znają „Katechizm polskiego dziecka”.

Gdy szkolne duszki uznały, że „Pierwszaki egzamin na uczniów zdały wręcz śpiewająco. Ich życie w naszej szkole zapowiada się obiecująco.” wprowadzono poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Damnie. Po odśpiewaniu hymnu uczniowie z przejęciem złożyli uroczystą przysięgę, ślubując, że będą: dobrymi Polakami i kolegami,  dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, uczyć się  jak  kochać Ojczyznę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Tradycyjnie na ramieniu każdego ucznia spoczął „czarodziejski ołówek”.  Aktu pasowania, dokonała dyrektor Zespołu Szkół w Damnie, Pani Joanna Rusak.
Podczas uroczystości pierwszaki przyjęły ciepłe słowa i życzenia od Pani Dyrektor, zaproszonych gości i społeczności szkolnej. Radości nie było końca kiedy maluchy zaczęły przyjmować upominki, którymi zostały hojnie obdarowane przez Pana Pawła Lewandowskiego, Pana Włodzimierza Kisiela, Panią Patrycję Ławiak, Panią Magdalenę Meiborg oraz Radę Rodziców i samych rodziców.
Bogaty program artystyczny, który zaprezentowali pierwszoklasiści został przygotowany pod czujnym okiem wychowawczyni Pani Brygidy Ostrowskiej. Aktorski występ bohaterów dnia na szkolnej scenie wypadł celująco. Uroczystość dostarczyła mnóstwa pięknych przeżyć wszystkim jej uczestnikom. Pierwszoklasistów nagrodzono głośnymi brawami. Ostatnim miłym akcentem tego niezwykłego dnia był  słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, na który zostali zaproszenie wszyscy przybyli goście.


BLIŻEJ PRZYRODY

Dnia 21.10.2013 roku z ramienia Towarzystwa  Przyjaciół  Lasu  przy Nadleśnictwie  Damnica najbardziej pracowici i aktywni  uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Damnie wraz z wychowawczynią panią Jolantą Puchalską pojechali  na wycieczkę  do Ośrodka  Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”.   
 Harmonogram   wyprawy obejmował zajęcia w Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej  Nadleśnictwa Łopuchówko . Obejrzeliśmy tam ciekawe filmy i przeróżne okazy przyrodnicze (pod  prawdziwymi  mikroskopami !).  Dowiedzieliśmy się wielu interesujących  rzeczy o bobrach, o roli martwego drzewa w lesie, poznaliśmy różne gatunki grzybów.  Podczas   spaceru po ścieżce edukacyjnej wokół jeziora zobaczyliśmy żeremie bobrów i pobawiliśmy się  na „pająku” z drewna.

Pobyt w Łysym Młynie wzbogacił naszą wiedzę i zachęcił do tego, aby  być przyjaciółmi przyrody .
Ps. Już wiemy co to jest „pachnica  dębowa”  i jak pachnie! .  A kto jeszcze nie wie,  niech tam  koniecznie pojedzie. Warto!  
Opinie uczestników z ZS Damno :

 • „Bobry były jak żywe. Można je było pogłaskać, dotknąć ich zębów”. -  Oliwier Z.

 • „Mi się najbardziej podobało jak oglądaliśmy małe rzeczy przez mikroskopy” - Ksawery S.

 • „Urzekł mnie film, jak jelonki rogacze walczyły ze sobą”   - Damian M.

 • „Podobały mi się wszystkie przedmioty użytkowe z drewna, np. wielkie, drewniane kredki, stare maszyny, łódki, rzeźby ludzi, zwierząt, a  szczególnie  sanie Mikołaja!” – Miłosz Cz.

 • Na ścieżce dydaktycznej pani prowadząca znalazła wyjątkowego grzyba i są tam  drewniane budowle do zabawy: kula i  pająk. Było super!"    – Patryk R.

Szczegółowa  relacja z wycieczki  wkrótce zostanie  zamieszczona w  „Echo Pomorskiej Kniei” (gazeta myśliwych) oraz  stronie Nadleśnictwa Damnica: www.damnica.szczecinek.lasy.gov.pl

EUROPEJSKI DZIEŃ
PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA


Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Damnie uczestnikami ustanawiania rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej


16 października 2013 roku po raz pierwszy, z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji, został zorganizowany Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Celem inicjatywy było upowszechnianie wiedzy o nagłym zatrzymaniu krążenia oraz propagowanie umiejętności postępowania w takich przypadkach. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy działająca w porozumieniu z Polską Radą Resuscytacji,  uczciła ten dzień akcją ustanowienia rekordu w liczbie osób prowadzących jednocześnie resuscytację.

KLIKNIJ --->

Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Damnie pod kierunkiem wychowawcy - Pani Jolanty Puchalskiej, postanowili włączyć się w akcję i pokazać efekty realizacji  programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.
16 października 2013 roku o godz. 12:00 z wielkim zaangażowaniem,  nieprzerwanie przez 30 minut, wykonywali wdechy i uciskania na fantomach. Nasi uczniowie dzielnie przyłączyli się do bicia rekordu.

Wielkie gratulacje dla wszystkich „ratowników”!

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W piątek, 11 października 2013 roku, odbyła się akademia z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość przygotowała klasa piąta szkoły podstawowej pod kierunkiem Pana Dominika Kaczmarka i Pani Katarzyny Dietrich-Urbanek. Uczniowie przedstawili  humorystyczny program artystyczny zakończony pokazem mody nauczycielskiej. Podczas uroczystości publiczność uzyskała instrukcję (aby ustrzec się przed popełnieniem największej w szkole gafy) jak odróżnić ucznia od nauczyciela. „Przedstawiciele” firmy odzieżowej „Absurd & Company” zaproponowali atrakcyjne oferty strojów dla:  matematyka, przyrodnika, historyka, bibliotekarza i polonisty. Pięcioro uczniów wcieliło się w postacie modelek i modeli, by jak na prawdziwym wybiegu mody, zaprezentować ciekawe i wygodne stroje dla nauczycieli.

Kreacje były zaprojektowane z wielkim profesjonalizmem i wywoływały burzę oklasków oraz uśmiechów wśród widowni. Humorystyczne wykonanie każdego ze strojów wzbudziło zainteresowanie wśród nauczycieli, gdyż oferta była atrakcyjna zwłaszcza, że do ich zakupu wystarczyło kilkanaście bądź kilkadziesiąt „uśmiechów pedagogicznych”. Podczas apelu piątoklasiści bardzo rozbawili zebranych.
Na zakończenie spotkania pani dyrektor Joanna Rusak serdecznie podziękowała za przygotowanie apelu.
Tego dnia, podsumowaniem uczniowskich podziękowań dla wszystkich pracowników szkoły, były kwiaty, słodkie upominki i okolicznościowe laurki.

PASOWANIE NA UCZNIA GIMNAZJUM

1 października 2013 roku  odświętnie ubrani pierwszoklasiści zebrali się w holu gimnazjum, gdzie uroczyście wypowiedzieli „Ślubuję!”. Spotkanie miało bardzo podniosły charakter. Po odśpiewaniu hymnu przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, w imieniu braci uczniowskiej, skierował do pierwszoklasistów życzenia sukcesów oraz obiecał „pomocną dłoń” starszego kolegi lub koleżanki zawsze, gdy tylko będą jej potrzebować.  Następnie przedstawiciele klasy  złożyli uroczystą przysięgę na sztandar gimnazjum. Dyrekcja, nauczyciele oraz cała społeczność szkolna byli świadkami ślubowania uczniów, którzy przyrzekali:

 • W codziennej pracy nie szczędzić swoich sił, aby zdobywać rzetelną wiedzę, która będzie nam służyć w pracy dla dobra naszej Ojczyzny.

 • Swoim zachowaniem, pilnością w nauce i pracy oraz przestrzeganiem regulaminu szkolnego, damy wyraz szacunku dla tradycji szkoły oraz świadectwo uczniowskiej kultury.

 • Na każdym kroku dbać o honor młodego pokolenia, starać się poznać  historię walk narodu polskiego o wolność i demokrację, a tym samym kształtować w sobie cechy prawdziwego patrioty.

 • Godnie reprezentować szkołę w każdej sytuacji i miejscu.

 • W pełni wykorzystać czas przeznaczony na naukę i rzetelną pracę nad poszerzaniem swej wiedzy i umiejętności.

 • Dbać o honor szkoły oraz współtworzyć jej autorytet.

 • Okazywać szacunek nauczycielom i innym pracownikom szkoły.

 • Dbać o piękno mowy ojczystej.

 • Szanować poglądy i przekonania innych.

 • Przeciwstawiać się wszelkim objawom wulgarności oraz brutalności.

Po złożonym przez nowych adeptów nauki przyrzeczeniu Pani Dyrektor pasowała pierwszoklasistów na uczniów Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Damnie.  Przedstawiciel klasy pierwszej podziękował za przyjęcie ich do grona gimnazjalistów i obiecywał, że staną na wysokości zadania, jakie stawia im przynależność do społeczności uczniowskiej i nie zawiodą nadziei w nich pokładanych.
Na pamiątkę tego wydarzenia wychowawca klasy, Pani Bożena Cieślicka wręczyła swoim wychowankom dyplomy.  Uroczystość przygotowała klasa III gimnazjum wraz z wychowawcą, Panią Natalią Dobosz.


Regionalny  Zlot Dzieci i Młodzieży Szkolnej

W dniach 27 – 28 września 2013 roku na terenie Gminy Damnica miał miejsce Regionalny  Zlot Dzieci i Młodzieży Szkolnej, którego  organizatorami byli: Regionalny Oddział PTTK w Słupsku, SKKT-PTTK „Wędrusie” przy Szkole Podstawowej w Damnie, Klub Turystów Pieszych „Mikołajek” PTTK Słupsk. Baza imprezy turystycznej mieściła się w  Zespole Szkół w Damnie, który gościł w tych dniach ponad sto osób. Celem przedsięwzięcia, zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Turystyki było m.in. propagowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i krajoznawczych Gminy Damnica oraz promowanie szlaków turystycznych.
Podczas dwudniowego pobytu w Damnie organizatorzy zapewnili uczestnikom wiele atrakcji.

Do gościnnej mety w Zespole Szkół uczestnicy dotarli około godziny 15:00, pokonując trasy rajdu pieszo, rowerami, a nawet kajakami. W placówce czekał na nich już pyszny, gorący bigos myśliwski. Zlotowiczów witał również Damniś, maskotka Gminy Damnica. Nasyceni i zadowoleni uczestnicy mogli poszerzać swoje wiadomości przyrodnicze korzystając z atrakcyjnej oferty programowej. Tego dnia, dzięki uprzejmości   pana  Mariana Wilczewskiego – łowczego okręgowego ZO PZŁ oraz pana Zbigniewa Mazura – wicedyrektora Zespołu Szkół Damnie, którzy udostępnili swoje prywatne kolekcje okazów przyrodniczych obejrzeli bogatą wystawę pt. „Owady świata”. Przedstawiciele Nadleśnictwa Damnica i Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego:  Pan Franciszek Ciemiński i pan Łukasz Nastały oraz pani Patrycja Ławiak przeprowadzili ciekawe prelekcje pt. „Zwierzęta leśne” oraz „Drzewa naszych lasów”.

Obie wsparte były bardzo interesującymi pomocami dydaktycznymi. Wszystkiego można były dotknąć, powąchać, a nawet poczuć się przez chwilę runem leśnym. Niewątpliwymi atrakcjami zlotu były konkursy przyrodnicze z nagrodami. Ich tematyka związana była z prelekcjami. Uczestnicy mogli zmierzyć się w konkursach pt. „Jestem dendrologiem?”, „Kalambury” i „Zwierzęta leśne”. Dla dzieci i młodzieży przygotowano również zajęcia i zabawy interaktywne: „ścieżka zmysłów”, „leśne koło fortuny”  oraz zajęcia sportowo – rekreacyjne  na Orliku i  boisku szkolnym.  Około  godz. 19:00 nastąpiło podsumowanie pierwszego dnia Zlotu podczas, którego wręczono podziękowania dla osób zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia i rozstrzygnięto wyniki konkursów. Po podsumowaniu rozpoczęło się turystyczne biesiadowanie przy ognisku i kiełbaskach podczas, którego Zlot odwiedził Wójt Gminy Damnica, pan Grzegorz Jaworski. Po kolacji, w czasie wolnym, w świetlicy oferowano maraton filmowy a na holu szkoły naukę zumby, zainspirowaną latynoskimi rytmami fuzję tańca i aerobiku, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestniczek Zlotu. O godz. 22.00 przyszedł czas na nocny odpoczynek, oczywiście na karimatach i w śpiworach, jak na prawdziwych turystów przystało. Pełni wrażeń młodzi rajdowicze szybko znaleźli się w objęciach snu.
Drugiego dnia, po śniadaniu, miało miejsce ważne dla Zespołu Szkół w Damnie wydarzenie. O godzinie 9:00 inaugurowano założenie Ogrodu Dendrologicznego przy naszej placówce. Zasadzenia pierwszych drzew dokonali: Zastępca Wójta Gminy Damnica, pan Paweł Lewandowski, Przewodniczący Rady Gmina Damnica, pan Włodzimierz Kisiel, Nadleśniczy Nadleśnictwa Damnica, pani Beata Topolińska oraz uczestnicy zlotu. Posadzono pierwsze drzewka, których darczyńcą było Nadleśnictwo w Damnicy. O godzinie 10:00 odbyło się spotkanie z przodownikami turystyki kwalifikowanej, panią Barbarą Rożek i panem Edwardem Szymańskim pod hasłem „Moje wycieczki dalekie i bliskie”.
W tym samym czasie młodzi turyści mogli sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności w konkursach: test wiedzy
turystyczno-topograficznej, konkurs turystyczny – rozkładanie namiotów na czas, plakat turystyczny. Wszystko ma jednak swój koniec. Około godz. 12.00 nastąpiło, rozstrzygnięcie wyników konkursów, wręczenie podziękowań i pożegnanie uczestników  Zlotu.
Zmęczeni, ale zadowoleni z udanego spotkania rajdowicze  wyruszyli w drogę powrotną do domów. Młodzi krajoznawcy zapewniali nas, że bawili się wyśmienicie. Dla wszystkich była to okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu i poszerzenia swojej wiedzy.


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2013

19 i 20 września 2013 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 20-tym jubileuszowym „Sprzątaniu Świata – Polska”. W tym roku akcja odbyła się pod hasłem „ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”.  
  
Uczniowie wzięli czynny udział w przedsięwzięciu porządkując park w Bobrownikach, teren wokół szkoły, drogę ze szkoły do kościoła, drogę w kierunku młyna oraz drogę z kościoła na cmentarz.
Wyposażeni w  rękawice ochronne i worki na śmieci przy doskonałej jak na tą porę roku pogodzie, z entuzjazmem sprzątali przydzielone rewiry. Zebrano całą masę odpadów pozostawionych przez niefrasobliwe osoby. Pełne lub prawie pełne worki zostały złożone w wyznaczonych miejscach do zabrania.
  Nasi uczniowie uczestniczyli w tym przedsięwzięciu z ogromnym zaangażowaniem, co dowodzi o ich dużej świadomości ekologicznej.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO2013/2014

Wakacje minęły, czas do szkoły. 2 września 2013r., pełni werwy po letnim wypoczynku, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
O godzinie 9:00 w sali gimnastycznej odbyła się akademia inaugurująca rok szkolny dla klas 0-6 szkoły podstawowej. Dla uczniów gimnazjum pierwszy dzwonek rozpoczynający okres dziesięciomiesięcznej nauki  zabrzmiał o godzinie 10:00. Po nim nastąpiła uroczysta inauguracja.
Tradycyjnie na początku każdej z uroczystości został wprowadzony sztandar szkoły i doniośle odśpiewany hymn państwowy.

Dyrektor Szkoły, Pani Joanna Rusak w oficjalnym przemówieniu złożyła zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia.

Uczniom życzyła dużo zapału do nauki oraz osiągania jak najwyższych wyników w nauce i zachowaniu, rodzicom radości ze swych pociech, nauczycielom satysfakcji z pracy zawodowej i wytrwałości, pozostałym pracownikom szkoły zadowolenia z wykonywanej pracy. W swojej wypowiedzi przytoczyła również słowa Konfucjusza „Uczyć się, lecz nie myśleć, to bezużyteczne. Lecz myśleć, a nie uczyć się, to niebezpieczne”.
Pani Dyrektor przedstawiła klasom: 0a, I, IV szkoły podstawowej i I gimnazjum – wychowawców. Uczniami oddziału Oa będzie opiekować się Pani Jadwiga Mazepus, klasę I szkoły podstawowej poprowadzi Pani Brygida Ostrowska, klasę IV - Pani Dorota Rusak, gimnazjalistów z klasy I – Pani Bożena Cieślicka. Poznaliśmy nową nauczycielkę Panią Michalinę Kurzynoga, która będzie uczyła języka angielskiego.
Na zakończenie uroczystego apelu Pani Dyrektor wypowiedziała „magiczną formułkę”:

„Drodzy Uczniowie,
Szanowni Rodzice,
Koleżanki i Koledzy Nauczyciele
rok szkolny 2013/2014 uważam za otwarty!”


Podczas uroczystości dla uczniów szkoły podstawowej przedstawiciel Firmy Farm Frites Poland Dwa w Bobrownikach, Pan Leon Klasa przekazał szkole sprzęt sportowy o wartości 1000 zł. Był to wyraz podziękowań za zaangażowanie uczniów Zespołu Szkół w Damnie w porządkowanie terenu parku w Bobrownikach.
Bezpośrednio po uroczystości uczniowie rozeszli się do przydzielonych sal lekcyjnych na pierwsze spotkania z wychowawcami.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego