I semestr - Szkoła Podstawowa w Damnie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

I semestr

Aktualności > Wydarzenia > Archiwum > 2012/2013

21. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

   W niedzielę, 13 stycznia 2013 roku, podobnie jak w roku poprzednim, młodzież  Szkolnego Klubu Wolontariusza  przy  Gimnazjum w Damnie włączyła się
w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane  pieniądze podzielone zostaną na  wsparcie terapii noworodka i niemowlaka oraz na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych.
  Sztab 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zorganizowany przez Zespół Szkół w Damnicy.   
  Nasi uczniowie kwestowali na rzecz Orkiestry  pod opieką koordynatora, Pani Bożeny Cieślickiej. W akcji wzięło udział 15 wolontariuszy z Gimnazjum w Damnie: Nikola Berezowska, Marta Górska, Angelika Jankowska, Anita Jaroszewicz, Dominika Kacprzak, Ewa Klingbein, Izabela Koper, Emilia Kozicka, Marta Lindemann, Eliza Łupina, Julita Mardas, Krzysztof Pawłowski, Joanna Raniszewska, Justyna Szafrańska i Anna Wrosz.

Wolontariusze już od godzin porannych zbierali pieniądze do  puszek kwestarskich, zapraszając do uczestnictwa w akcji mieszkańców Damna,  Bobrownik, Dąbrówki, Łojewa i Świtał.
  Dzięki wspaniałej postawie naszych uczniów podczas tegorocznego finału Szkolny Klub Wolontariusza przy  Gimnazjum w Damnie  zebrał kwotę   1623,57 zł
.
  Podsumowanie akcji WOŚP nastąpiło w siedzibie sztabu, którą było Centrum Edukacji i Sportu w Damnicy.

WOŚP w szkole - SU szkoły podstawowej

napisała: p. Agnieszka Nowicka

Wigilia w Zespole Szkół w Damnie

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy…

W piątek 21 grudnia 2012 roku, w ostatni dzień przed przerwą świąteczną  w Zespole Szkół w Damnie panował bardzo uroczysty, świąteczny i podniosły nastrój. Od wielu lat w naszej placówce istnieje tradycja spędzania tego dnia
w sposób wyjątkowy. Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia dawała sie odczuć w każdym zakątku szkoły. Najmłodsi uczniowie oddziałów 0-3 szkoły podstawowej już od wczesnych godzin porannych przygotowywali w klasach ozdoby świąteczne pod czujnym okiem wychowawców.  Zadaniem dzieci było wykonanie dzwonka przestrzennego według wzoru i materiałów przygotowanych przez Panią Joannę Wojtaś. Po pełnych emocji twórczych przygotowaniach dekoracji nadszedł czas kolędowania. Uczniowie klas 0-3 dokonali prezentacji swoich aranżacji kolęd i pastorałek  oraz wcześniej przygotowanych ozdób.  

Po nagrodzeniu wykonawców  przez komisje, w skład której wchodzili rodzice, uczniowie obejrzeli jasełka. Inscenizację pt. "Narodziny Pana"  z wielkim zaangażowaniem  i starannością przygotowali uczniowie klasy trzeciej szkoły podstawowej  pod kierunkiem Pani Jadwigi Mazepus.
W swoim przedstawieniu przenieśli zgromadzonych w czasy Narodzin Chrystusa, przypominając wydarzenia z przed 2000 lat, gdy
w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel.  Wspaniała gra aktorska, scenografia i przepiękne stroje zachwyciły publiczność oraz wprowadziły wszystkich w radosny, świąteczny nastrój. Przesłanie płynące z pięknie recytowanych przez trzecioklasistów tekstów i śpiewanych kolęd poruszyły serca obecnych na uroczystości.
  Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjum
w tym szczególnym dniu,  kultywując tradycje chrześcijańskie obchodów Świąt Bożego Narodzenia, spotkali się w swoich klasach z wychowawcami. Przy odświętnie ubranych stołach
z tradycyjnymi potrawami polskiej wieczerzy wigilijnej łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia i kolędowali. Czas wspólnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia umilił gimnazjalistom zespół, który wykonał najpiękniejsze kolędy oraz piosenki świąteczne. Zespół w składzie: Patrycja Pałucka, Ryszard Pałucki, Janusz Müller  wprowadził młodzież
w niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Koncert wzbudził prawdziwe emocje  i został nagrodzony gromkimi brawami.
  Dzień wspólnego kolędowania i dzielenia się opłatkiem  przeżywamy co roku, jednakże zawsze jest to dzień szczególny.

napisała: p. Agnieszka Nowicka

RAJD ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

Czy śnieg, czy słota, na wędrowanie zawsze jest ochota

Dnia 8 grudnia 2012 roku odbyliśmy nasz kolejny rajd, organizowany przez Oddział PTTK w Słupsku. Odbywał się on w bajkowej, typowo zimowej scenerii słupskiego Parku Kultury i Wypoczynku. Szliśmy w wesołej gromadzie długo przez las. Grzęźliśmy po kolana w śniegu, robiliśmy "aniołki" i widzieliśmy dzikie kaczki.   Wielu maruderów "marudziło"

w czasie marszu, ale w końcu udało nam się dotrzeć do celu, którym było spotkanie z Mikołajem.  Mikołaj czekał na nas z uśmiechem na twarzy i upominkami. W miłej, świąteczno - zimowej atmosferze, przy ognisku piekliśmy kiełbaski, a z nieba sypał gęsty puch… .
       Pod koniec rajdu spotkaliśmy się jeszcze
z przedstawicielem PTTK - u, panem J. Grabowskim, który czuwał nad przebiegiem tej  imprezy. Podziękowaliśmy mu za atrakcje tego dnia i  … zaprosiliśmy do Damna. Następny rajd odbędzie się na naszym terenie już w styczniu.


napisała: p. Jolanta Puchalska

III GMINNY FESTIWAL KOLĘD I UTWORÓW
O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ

„Przybliża się czas gdy śpiewać trzeba pieśń radości”

     

   W piątek, 7 grudnia 2012 roku w Zespole Szkół w Damnie popłynęły dźwięki przepięknych kolęd i pieśni bożonarodzeniowych. Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Stowięcinie, Zespołu Szkół w Zagórzycy oraz Zespołu Szkół w Damnie już po raz trzeci spotkały się na Gminnym Festiwalu Kolęd i utworów o tematyce świątecznej.
Głównym celem imprezy muzycznej jest ukazanie ciągle aktualnych walorów piosenek świątecznych pochodzących z różnych czasów i kultur, konfrontacja osiągnięć młodych wokalistów, umożliwienie młodym artystom zaprezentowanie się przed szeroką publicznością.
       Na uroczystość do Zespołu Szkół w Damnie przybyli zaproszeni goście:

Zastępca Wójta Gminy Damnica, Pan Paweł Lewandowski, Przewodniczący Rady Gminy Damnica, Pan Włodzimierz Kisiel, Dyrektor Zespołu Szkół w Zagórzycy, Pan Robert Nowak, przedstawiciel Nadleśnictwa w Damnicy, Pan Grzegorz Czerski, Proboszcz Parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Damnie, Ksiądz Zdzisław Wirkus, Przedstawiciele Rady Rodziców oraz Rodzice.
Chociaż na dworze chłód dawał się we znaki, nasze serca były rozgrzane pięknym śpiewem wszystkich uczestników. III Gminny Festiwal Kolęd i utworów o tematyce świątecznej otworzyła Pani Joanna Rusak, Dyrektor Zespołu Szkół
w Damnie.
       Młodzi artyści wzruszali słuchaczy pięknem głosu, dbali o zachowanie najwyższego poziomu widowiska i dobrą atmosferę publiczności. Największe emocje wśród zgromadzonej widowni budziły jak zwykle występy najmłodszych. Uczniowie zerówki z Damna śpiewali nie tylko pięknie, ale również prezentowali się w niezwykłych świątecznych strojach.
      Bardzo wzruszającym momentem uroczystości było wykonanie przez absolwentki Zespołu Szkół w Damnie „Pastorałki dla nieobecnych” w trakcie, której na telebimie wyświetlono zdjęcia nieżyjących już pracowników szkoły. Zwieńczeniem występów było wręczenie upominków wszystkim młodym artystom, którzy w tym roku wzięli udział w festiwalu.
       Pomysłodawczynią Festiwal Kolęd jest Pani Małgorzata Kozłowicz, nauczycielka muzyki w Zespole Szkół w Damnie.

napisała: p. Agnieszka Nowicka

GRUDNIOWY GOŚĆ

Na tego gościa, w ten wyjątkowy grudniowy dzień, czekali w naszej szkole wszyscy.

  

W dzień imienin Mikołaja - 6 grudnia 2012 roku
w Zespole Szkół w Damnie w ramach realizacji programu edukacyjnego "Czytające szkoły" pod patronatem Fundacji "ABCXXI -  Cała Polska czyta dzieciom" uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie mikołajkowe pt. "Grudniowy gość".   
Impreza czytelnicza została przygotowana oraz przeprowadzona przez członków aktywu bibliotecznego pod kierunkiem Pani Agnieszki Nowickiej.
  Młodzi aktorzy zaprezentowali przedstawienie urozmaicone "mikołajkowymi" piosenkami, świątecznymi wierszami i konkursami. Widowisko przybliżyło zgromadzonym milusińskim historię Świętego Mikołaja oraz tradycje mikołajowe z różnych krajów świata.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w spektaklu odpowiadając na pytania Wróżki i Wiercipiętka, a wszystko po to, aby otrzymać prezent od Mikołaja.
  Ogromną radość na twarzach dzieci wzbudził widok Mikołaja, który tym razem pojawił dość nietypowo, ponieważ wjechał na salę na hulajnodze, wywołując ogólną wesołość.
  Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie zostali obdarowani przez Świętego Mikołaja prezentami.
  Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza nas tylko raz w roku....
  Przedstawienie obejrzeli uczniowie, wychowawcy klas, dyrekcja szkoły i rodzice.

napisała: p. Agnieszka Nowicka

ANDRZEJKI - CZAS WRÓŻB W NASZEJ SZKOLE

,,W dniu św. Andrzeja,
sprawdź jaka w miłości nadzieja…
Czy ten o którym marzysz skrycie,
to ten jedyny na całe życie?"


29 listopada 2012 roku
odbyły się w naszej szkole andrzejki. Uczniowie klas IV- VI przygotowali wraz z wychowawcami andrzejkowe wróżby: lanie wosku i wróżenie z powstałych różnorodnych kształtów, czerwone serca z imionami chłopców i dziewcząt, by losować imię ukochanej lub ukochanego; ustawianie butów w parach i inne wróżby.
Dawniej wierzono, że w wieczór Świętego Andrzeja duchy przodków, podobnie jak w noc świętojańską, wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice.

Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą było lanie na wodę roztopionego wosku przez ucho od klucza, a następnie odczytywanie kształtów zastygniętego wosku, najlepiej z cienia rzucanego na oświetloną ścianę.
I tak : anioł oznaczał szczęście, gwiazda - powodzenie, kwiat - smutek, orzeł - osiągnięcie zamierzonych celów, a serce - wielką miłość.
Dziewczyny przywiązywały również dużą wagę do snów w nocy z 29 na 30 listopada, które miały być prorocze. Chłopcy podobne wróżby odprawiali na świętą Katarzynę - 4 listopada. Według przysłowia, że w " święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny", ale potem zwyczaj urządzania katarzynek poszedł w zapomnienie i łącznie urządzano andrzejki.
Wieczór wróżb w naszej szkole upłynął na radosnej zabawie połączonej z poczęstunkiem i dyskoteką andrzejkową.
Dzieci mogły się zaopatrzyć w napoje i przysmaki sprzedawane przez uczniów Samorządu Uczniowskiego. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na zakup upominków mikołajkowych dla uczniów i nauczycieli, wręczonych 6 grudnia 2012 roku.

napisała: p. Dorota Rusak

94 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej.

10.11.2012r. odbyła się uroczystość w naszej szkole.   
Minęły już 94 lata, odkąd Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi w dniu 11 listopada 1918 r. Data ta na trwałe zapisała się w burzliwą historię ziem polskich, albowiem to właśnie wtedy, po 123 latach niewoli, Polacy odzyskali upragnioną niepodległość. Wszyscy powinniśmy pamiętać o tym, że mamy wolną i niepodległą Polskę. Ojczyznę, o którą walczyły pokolenia, oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje Życie. Obchody 11 listopada to właśnie wyrażanie naszego szacunku dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.
  W przededniu Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Damnie odbyła się uroczystość, poświęcona  wspomnieniom wydarzeń z 11 listopada 1918 roku, której przyświecał cytat Kardynała Stefana Wyszyńskiego "Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej".

  Organizatorami Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Damnie byli: Urząd Gminy
w Damnicy, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Damnicy oraz Zespół Szkół w Damnie.
  Stosownie do rangi uroczystości, szkolny hol w ZS w Damnie, który na ten czas przybrał odświętny, patriotyczny wygląd dzięki powodzi biało-czerwonych flag, kwiatów i dekoracji, wypełnił poczet zaproszonych, znakomitych Gości
z terenu naszej gminy. W niniejszej uroczystości uczestniczyli: Wójt Gminy Damnica, Pan Grzegorz Jaworski, Zastępca Wójta Gminy Damnica, Pan Paweł Lewandowski, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Damnicy, Pan Michał Folusiak, Przewodniczący Rady Gminy Damnica, Pan Włodzimierz Kisiel, Radna Pani Ewa Diegner, Seniorki Zespołu "Damniczanki", Proboszcz Parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Damnie, Ksiądz Zdzisław Wirkus, Przedstawiciele Rady Rodziców, Rodzice, Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie Zespołu Szkół w Damnie. Na zaproszenie do szkoły przybyli Goście honorowi Kombatanci Gminy Damnica: Pan Henryk Lubiński, Pan Romuald Krasowski, Pan Tadeusz Kamiński, Pani Henryka Lubińska, Pani Bogumiła Baran, Pani Zofia Kuźmińska.
  Wszyscy zaproszeni Goście uhonorowani zostali biało-czerwonymi kotylionami, symbolem radości z odzyskania niepodległości oraz wiary i nadziei na lepsze jutro.
  Spotkanie rozpoczęło się od  wniesienia przez uczniów szkoły podstawowej zapalonych biało-czerwonych zniczy. Następnie  uroczystość otworzyła Dyrektor Zespołu Szkół w Damnie, Pani Joanna Rusak, która powitała zgromadzonych gości oraz zaprosiła zebranych do wysłuchania programu artystycznego.
Dzień ten, szczególnie ważny dla każdego Polaka, to nie tylko refleksja, zaduma i przypomnienie o wielkich bohaterach, którzy walczyli za wolną Polskę, ale także dzień radości i dumy. Powinno być radośnie, więc  odważni i utalentowani, uzdolnieni aktorsko uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Damnie zaprezentowali najpiękniejsze utwory poetyckie  i zaśpiewali wzruszające pieśni patriotyczne znane Polakom od pokoleń. Teksty mówione przeplatane były recytacjami i pięknymi pieśniami w wykonaniu chóru szkolnego. Uczniowie  recytowali wiersze: "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy, "Jedenasty Listopada" Ludwika Wiszniewskiego, "Przysięga" Marii Konopnickiej, "Do moich synów"  Jerzego Żuławskiego, "Ojczyzna znowu wolna" Ryszarda Przymusa. Ciekawym elementem uroczystości był wspólny śpiew uczniów oraz wszystkich gości, którzy otrzymali "Śpiewniki" zawierające pieśni przewidziane w programie uroczystości. Podczas celebrowania Narodowego Święta Goście mogli wraz z chórem szkolnym zaśpiewać bogaty repertuar piosenek, który obejmował między innymi takie utwory jak: "Niepodległość", "Rota", "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę", "A gdy na wojenkę", "Ojczyzna ma", "My, pierwsza Brygada", "Białe róże", Szara piechota"  i inne.
Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie, pod kierunkiem Pani Doroty Rusak i Pani Natalii Dobosz, oraz chór szkolny, któremu przewodniczyła pani Małgorzata Kozłowicz.
Na zakończenie występów uczniów wszyscy zaśpiewali tytułową  piosenkę  z popularnego telewizyjnego programu rozrywkowego "Kocham Cię, Polsko", jako wyraz dumy i zadowolenia z bycia Polakami.  
Niezwykle starannie przygotowany program artystyczny docierał do serc i umysłów publiczności, wywoływał głębokie refleksje, budził wzruszenie i uczucia patriotyczne. Został on nagrodzony rzęsistymi oklaskami. Następnie na scenie Zespołu Szkół w Damnie swój program  zaprezentował zespół wokalno - instrumentalny "Damniczanki" działający w ramach Klubu Seniora, który wprowadził publiczność w wyborny nastrój.
Słowa podziękowania za przygotowanie uroczystości na ręce Pani Joanny Rusak złożył Wójt Gminy Damnica oraz przedstawiciel środowiska Kombatantów Gminy Damnica.
Uroczystość miała charakter niepowtarzalnej lekcji historii i patriotyzmu, która na długo pozostanie w pamięci zebranych.
Całą imprezę zakończyły wspólne rozmowy przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku.

napisała: p. Agnieszka Nowicka

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej
im. Jana Brzechwy w Damnie


Uroczyste przyjmowanie pierwszaków do grona społeczności szkolnej jest ważnym wydarzeniem dla najmłodszych uczniów, jak również ich rodziców
i wychowawców. W  Szkole Podstawowej w Damnie ceremonia ślubowania uczniów klasy pierwszej odbyła się 26 października 2012 roku
. W uroczystości uczestniczyli: Pani dyrektor, Joanna Rusak, przedstawiciel firmy Farm Frites Poland Dwa w Bobrownikach, Pani Magdalena Meiborg, przedstawiciele Rady Rodziców, licznie zgromadzeni rodzice, nauczyciele,  koledzy i koleżanki z klas 0-3 szkoły podstawowej.

Ku zaskoczeniu wszystkich zebranych na uroczystość zaproszona została nawet Dobra Wróżka! Aż tu nagle wpadła obrażona Zła Wróżka, która postanowiła zepsuć ten piękny dzień i rzuciła na uczniów czar lenistwa. Był moment, że Pani wychowawczyni zastanawiała się czy nie odwołać uroczystości. Na szczęście Dobra Wróżka dała szansę zasmuconym dzieciom. Aby doszło do aktu pasowania, uczniowie odwiedzili cztery  krainy: muzyki, pracy, miłości
i mądrości. W każdej musieli zaprezentować swoje umiejętności otrzymując w zamian nagrody w postaci symboli (klucz wiolinowy, pszczołę, serce i sowę).  Uczniowie udowodnili, że potrafią pięknie śpiewać, są pracowici jak pszczółki, mądrzy jak sowy a w dodatku mają wielkie serca dla innych ludzi i dla Ojczyzny. Zdobycie wszystkich symboli umożliwiło Dobrej Wróżce odwrócenie zaklęcia. Kiedy zły czar prysnął, odświętnie ubrani pierwszoklasiści z przejęciem złożyli przyrzeczenie. Następnie Pani Dyrektor pasowała dzieci (wielkim ołówkiem) na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Damnie i złożyła życzenia. Po czym ciepłe słowa do pierwszaków skierowali  przedstawiciele Rady Rodziców. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki. Po sesji zdjęciowej dla rodziców nowi uczniowie szkoły, dyrekcja oraz zaproszeni goście udali się do klasy.  A tam ... następna niespodzianka - pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Oj, to było świętowanie!
  Za swój występ mali artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialna była wychowawczyni klasy pierwszej, Pani Patrycja Setna. Oprawę muzyczną przygotowała Pani Małgorzata Kozłowicz.
Do ceremonii ślubowania przystąpiło 22 uczniów.


napisała: p. Agnieszka Nowicka

PASOWANIE NA UCZNIA GIMNAZJUM

Dnia 18 października 2012 roku odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych gimnazjum. W uroczystości wzięli udział: dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie. Apel poprowadziły uczennice klasy trzeciej gimnazjum Joanna Raniszewska i Izabela Koper. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego uczniów przywitała Pani dyrektor Joanna Rusak, która w swoim przemówieniu  przypomniała młodym ludziom priorytety, jakimi powinien kierować się każdy uczeń. Następnie ubrani w stroje galowe w postawie na baczność świadomi przywilejów i obowiązków płynących z roli ucznia gimnazjum, pierwszoklasiści złożyli przysięgę. Przyrzeczenie złożone na sztandar szkoły oficjalnie przypieczętowało przynależność uczniów klas pierwszych do naszej szkoły.

Po ślubowaniu każdy uczeń był osobiście pasowany przez Panią Dyrektor. Pełnoprawni już gimnazjaliści  podziękowali obecnym osobom za włączenie ich do społeczności uczniowskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia wychowawcy klas : Pani Małgorzata Kozłowicz i Pani Teresa Prawdzik wręczyły swym wychowankom dyplomy.


napisała: p. Agnieszka Nowicka

OGÓLNOPOLSKIE URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA

Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci.

Któż z nas nie miał w dzieciństwie pluszowego misia? Wszyscy wiedzą, że "dzieci lubią misie, misie lubią dzieci". Te miłe przytulanki doczekały się swojego święta, a są to Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia, organizowane w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".  We wtorek  16 października 2012r. w Bibliotece Zespołu Szkół w Damnie aktyw biblioteczny pod kierunkiem Pani Agnieszki Nowickiej przygotował misiaczkom urodzinowe przyjęcie. Na imprezę przyszli uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej
z wychowawcą Panią Patrycją Setną, przynosząc z sobą "jubilatów". Aby tradycji stało się zadość, na urodzinach dzieci wręczyły maskotce Książkowego Misia wykonane przez siebie piękne laurki z życzeniami.

Uczennice aktywu zachęcały pierwszaków  do "misiowania" - czyli czytania o misiach, poprzez śpiewanie piosenki  "Cała Polska Czyta Dzieciom" i "Kubuś Puchatek" oraz głośne czytanie fragmentów książki A. A. Milne pt.  "Kubuś Puchatek". Dzieci z uwagą słuchały i bezbłędnie odpowiadały na pytania związane z przeczytanym tekstem. Zaproszeni goście obejrzały prezentację multimedialną o genezie powstania książki i o przyjaciołach Kubusia Puchatka.
  Dużo zabawy dostarczyła pierwszakom nauka magicznego zaklęcia Kubusia Puchatka: "Tra-la-la, tra- la-la, Rum-tum-tum, Tra-la-bum", a także  udział w ciekawych zabawach ruchowych. W programie były również zagadki
o Kubusiu Puchatku.
   Podczas urodzin dzieci odśpiewały jubilatowi "Sto lat!". Na gości czekał również poczęstunek - "małe co nieco".  
W dniu urodzin Kubusia nie mogło to by nic innego, jak ulubiony przez misia miód. Na zakończenie wszyscy oglądali "Misiolandię" czyli wspólnie przygotowaną wystawę pluszowych misiów, które przyniosły dzieci.
  Na pamiątkę urodzinowego przyjęcia wszyscy goście otrzymali zakładki do książek.

napisała: p. Agnieszka Nowicka

II Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają.


Dnia 28 września 2012r.
w naszej szkole odbył się II Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - WMTDay.
  Akcja miła na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.  Zarówno jedni jak i drudzy świetnie się przy tym bawili.
  28 września podczas apelu pani dyrektor Joanna Rusak powołała komisje egzaminacyjne, przypomniała gdzie i w jakim czasie uczniowie i rodzice mogą  "sprawdzić się" ze znajomości tabliczki mnożenia. Na koniec apelu życzyła wszystkim powodzenia.

Komisje egzaminacyjne, tworzyli uczniowie pod opieką osoby dorosłej zgodnie z mottem: "Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Uczniowie, którzy musieli poprawnie obliczyć pięć działań mnożenia, czyli wszystkie podane zadania, aby otrzymać międzynarodowy tytuł MT EXPERT bardzo chętnie podejmowali próby. Wszyscy dobrze się bawili, było dużo radości gdy udzielano poprawnych odpowiedzi. Niektórzy dorośli bardzo się stresowali, ale trudno się dziwić, gdy egzaminatorami byli "mali eksperci".    

Każdy uczeń oprócz Certyfikatu otrzymał słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców.
Wszyscy uczniowie, którzy zdobyli tytułu MT EXPERT mogą bezpłatnie uczestniczyć w Internetowym Konkursie Matematyczno-Logicznym "MT EXPERT".
  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to wydarzenie matematyczne, edukujące zarówno dzieci jak i dorosłych
w zakresie tabliczki mnożenia. Akcja związana z WMTday miała na celu uświadomienie wszystkim, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Akcja dostarczyła jej bardzo wiele. Wielką frajdą dla uczniów było egzaminowanie starszych kolegów czy dorosłych. Rola egzaminatora była dla nich bardzo ważna.
  Do akcji przyłączyło się 631 placówek oświatowych na całym świecie.
  Koordynatorem obchodów w naszej szkole była Pani Kamila Zamęcka nauczycielka matematyki.


napisała: p. Agnieszka Nowicka

DEMOKRATYCZNE WYBORY DO ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 25 września 2012 roku w Zespole Szkół w Damnie odbyły się demokratyczne wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, poprzedzone aktywną kampanią wyborczą. Uczniowie ubiegający się o kandydaturę przygotowali się do wyborów niezwykle profesjonalnie. Każdy z kandydatów posiadał swój program oraz sztab wyborczy. Ponadto w szkole pojawiły się plakaty i ulotki zachęcające do oddania głosu na danego pretendenta. W ich treści kandydaci umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania dotyczące samorządności i praworządności wśród uczniowskiej społeczności. Wszyscy startujący w wyborach uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i niejednokrotnie pokazali drzemiące w nich talenty.

W dniu głosowania atmosfera w szkole była niezwykle ekscytująca, zarówno dla kandydatów jak i wyborców, natomiast komisja wyborcza podeszła do swych obowiązków bardzo rzetelnie.
  Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Damnie mieli możliwość oddawania głosów podczas długiej przerwy, tj. od godz. 10:30 do 10:50. Każda z klas uprawnionych do głosowania była obsługiwana przez jednego z członków komisji. Po okazaniu członkowi komisji dowodu tożsamości (legitymacji), złożeniu podpisu potwierdzającego otrzymanie karty, uczeń udawał się do kabiny wyborczej, gdzie dokonywał wyboru, po czym umieszczał kartę w urnie.
  W Szkole Podstawowej do głosowania uprawnionych było 56 uczniów, natomiast w Gimnazjum 88. W wyborach odpowiednio udział wzięło: 49 i  85 uczniów.
  Kampania wyborcza przebiegła w miłej i kulturalnej atmosferze, nie pojawiły się żadne zakłócenia. Była to doskonała lekcja dotycząca świadomego uczestnictwa w życiu społecznym, pierwszy krok ku byciu pełnoprawnym obywatelem.
  Wyniki wyborów komisja ogłosiła 26 października 2012 roku o godz. 12:30.

Skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Damnie:

  • Przewodniczący: Paweł Brzeski, kl. VI

  • Zastępca przewodniczącego: Karolina Petryk, kl. IV,   Aneta Gołembowska, kl. VI

  • Sekretarze: Wiktoria Staszczuk, kl. ,  Agata Sobolewska, kl. V

  • Skarbnicy: Kryspin Kowgan, kl. IV, Karolina Baran, kl. V

  • Opiekun: Pani Dorota Rusak


Skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Damnie:

  • Przewodniczący: Julita Mardas, kl. III

  • Zastępca przewodniczącego: Krystian Petryk, kl. IIa,  Piotr Różański, kl. Ia

  • Skarbnik: Oskar Konieczny, kl. Ib

  • Sekretarz: Ewelina Pałucka, kl. IIa

  • Opiekun: Pani Natalia Dobosz

napisała: p. Agnieszka Nowicka

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2012

Kocham, lubię, szanuję …
nie śmiecę.


Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja "Sprzątanie świata - Polska", koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację "Sprzątanie Świata - Polska". Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie - lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek - to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. W tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. i my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie - opowiadają pracownicy fundacji.

Nasza młodzież włączyła się do akcji w piątek 14 i poniedziałek 17 września 2012 roku. Uczniowie  klas  V-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum zaopatrzeni w worki i rękawiczki zbierali śmieci w wyznaczonych wcześniej rejonach Damna: teren wokół szkoły, droga ze szkoły do kościoła, teren wokół kościoła, droga w kierunku młyna, las. "Sprzątanie świata" to nie tylko lokalne akcje sprzątania, ale przede wszystkim przedsięwzięcie edukacyjne zmierzające do wychowania pokolenia dbającego o środowisko naturalne.

napisała: p. Agnieszka Nowicka

INAUGURACJA  ROKU  SZKOLNEGO  2012/2013

Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie.

W tym roku 1 września 2012r. zastał uczniów jeszcze podczas wakacyjnego weekendu, jednak już w poniedziałek 3 września uczniowie powrócili w szkolne mury.
  Tego dnia już od samego rana w naszej szkole panował gwar. O godzinie 8.00 rozległ się głos pierwszego dzwonka, który zgromadził wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej, nauczycieli i rodziców na uroczystym apelu inaugurującym rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2012/2013. Uczniowie Gimnazjum zapoczątkowali nowy rok szkolny   o godz. 11.00. Wspólna msza św. w Kościele Parafialnym pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Damnie, którą celebrował ks. Zdzisław Wirkus odbyła się o godz. 10.00.

Podczas Eucharystii zgromadzeni dziękowali  Bogu za wakacyjny wypoczynek, oraz  prosili  w modlitwie
o błogosławiony owoc kolejnego roku edukacyjnych zmagań uczniów i nauczycieli.
  Główne uroczystości miały miejsce w sali gimnastycznej naszej szkoły. Na początku każdej z nich został wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewany hymn państwowy "Mazurek Dąbrowskiego". Następnie głos zabrała Pani Joanna Rusak, która w swoim okolicznościowym przemówieniu powitała wszystkich Nauczycieli, Wychowawców, Pracowników szkoły oraz przybyłych Uczniów wraz z ich Rodzicami. Przypomniała również, że w tym dniu przypada 73 rocznica wybuchu II Wojny Światowej,  podkreślając bohaterstwo całego narodu w walce z najeźdźcom. Pani Dyrektor przedstawiła nowego pedagoga Pana Krzysztofa Rodziewicza,  także  wymieniła nauczycieli, którzy będą pełnić opiekę wychowawczą nad klasami. Na zakończenie życzyła wszystkim uczniom owocnej nauki, nauczycielom satysfakcji z pracy, pozostałym pracownikom szkoły zadowolenia z wykonywanej pracy, natomiast rodzicom radości ze swoich pociech i ich edukacyjnych postępów.
  Po uroczystości wszyscy udali się do przydzielonych sal, gdzie wychowawcy zapoznali uczniów z tegorocznym planem zajęć lekcyjnych, a także podali nazwiska uczących nauczycieli. Zaoferowali również uczniom szeroką gamę dodatkowych zajęć, zachęcając ich do uczestnictwa.

napisała: p. Agnieszka Nowicka


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego