I semestr - Szkoła Podstawowa w Damnie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

I semestr

Aktualności > Wydarzenia > Archiwum > 2015/2016

JASEŁKA I WIGILIE KLASOWE

W ciągu roku jest wiele szczególnych dni.  Do takich niewątpliwie należy wieczór, kiedy Bóg stał się człowiekiem i znalazł się wśród nas. Każdego roku, w naszej szkole, wspólnie wspominamy to radosne wydarzenie i kultywujemy świąteczne zwyczaje. Tradycyjnie, w ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną tj. 22 grudnia 2015 roku odbyły się Wigilie klasowe oraz jasełka, które wprowadziły wszystkich w świąteczny i podniosły nastrój. Szkoła w Damnie napełniła się dźwiękami kolęd i pastorałek oraz pięknymi życzeniami.
Najmłodsi uczniowie klas 0-3 szkoły podstawowej, pod czujnym okiem wychowawców, już od wczesnych godzin porannych przygotowywali w klasach ozdoby świąteczne.  Zadaniem dzieci było wykonanie papierowych aniołków oraz choinek orgiami.

O godzinie 9.55 rozpoczęły się jasełka. Widowisko przedstawiające historię narodzenia Jezusa w Betlejem przygotowali uczniowie klasy trzeciej pod czujnym okiem Pani Brygidy Ostrowskiej. Młodzi aktorzy przebrani w piękne stroje wczuwali się w daną rolę, właściwie akcentowali określone kwestie, by jasełka nie były tylko czystym recytowaniem, ale żywym przedstawieniem, które uwypukla misterium Pana Jezusa narodzonego w Betlejem. Przedstawienie pozwoliło wszystkim widzom zatrzymać się na chwilę i dostrzec to, co naprawdę ważne w tym szczególnym czasie.
Tradycyjnie w programie nie zabrakło,  publicznej prezentacji przez poszczególne klasy 0-3 przygotowanych, kolęd i pastorałek. Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjum w godz. od 8.00 do 10.30 spotkali się w swoich salach z wychowawcami na Wigiliach klasowych.
W atmosferze pełnej życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem, wzajemne składanie życzeń oraz wspólne śpiewanie kolęd. Jak nakazuje tradycja na świątecznym stole nie zabrakło wigilijnych potraw, w przygotowanie których włączyli się rodzice. Następnie w holu gimnazjum odbyły jasełka po kaszubsku oraz po angielsku. Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wystawili przedstawienie pt. … Gimnazjalistów przygotowywała Pani Katarzyna Kosińska. Uczniowie klas 4-6,  uczęszczający na kółko języka angielskiego, pod czujnym okiem Pani Michaliny Drewniak zaprezentowali widowisko pt. „The story of Santa Claus”. Program artystyczny wywarł duże wrażenie i poruszenie wśród widzów czego dowodem były gromkie brawa.
Na zakończenie, każdej uroczystości Pani Dyrektor Joanna Rusak podziękowała oraz pochwaliła uczniów za przygotowanie Jasełek oraz złożyła świąteczne życzenia.
W tym świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku, by na nowo z mocą Małej Dziecinki stawić czoła naszej codzienności.


AKCJA „SZLACHETNA PACZKA 2015”

Już kolejny rok, wolontariusze SKW przy Gimnazjum w Damnie pod opieką koordynatora Pani Bożeny Cieślickiej otwierali serca ludziom dobrej woli. W dniach od 07 do 14 grudnia 2015 roku przeprowadzili zbiórkę produktów żywnościowych w czterech sklepach spożywczych tj. u Państwa Puchała, Państwa Zielińskich, Państwa Diegner oraz Pani Barbary Sobczyk. Mieszkańcy Damna i Bobrownik bardzo chętnie włączyli się w  pomoc bliźniemu. Z zebranych produktów wolontariusze wraz z opiekunem przygotowali 28 paczek. Zostały one wręczone 7 zgłoszonym rodzinom. Dyrektor Zespołu Szkół w Damnie, Pani Joanna Rusak przekazała paczki potrzebującym rodzinom z obwodu naszej szkoły.

W akcji „Szlachetna Paczka” uczestniczyło 15 wolontariuszy: Sandra Kurczaba, Kinga Sobczyk, Oliwia Formela, Aneta Gołembowska, Paweł Brzeski, Weronika Wojciechowska, Sara Peruga, Hanna Berezowska, Daria Dworak, Paulina Pawelczyk, Karolina Baran, Natalia Bańka, Karolina Dębek, Karolina Gąsior i Karol Piasecki.
To piękne, że nasza szkolna społeczność miała też swój udział w tej akcji.


ZAJĘCIA  „BŁĘKITNEJ SZKOŁY” NA TEMAT MIESZKAŃCÓW MORZA BAŁTYCKIEGO

7 grudnia 2015 roku odbyły się w naszej szkole lekcje z ekologii morza dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej. Zajęcia, których temat brzmiał „Mieszkańcy Bałtyku i ich siedliska”, prowadzili pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Temat realizowany był w sposób obrazujący podział żyjących w Morzu Bałtyckim organizmów na grupy ekologiczne: fito- i zoobentos, nekton, oraz fito- i zooplankton. Lekcja wzbogacona została pokazem preparatów ryb, skorupiaków i okazów innych w formalinie, a także projekcją filmu rozszerzającego zakres materiału zawarty w prezentacji multimedialnej. Zajęcia dla każdej klasy trwały po 2 godziny.
Dzięki tym ciekawym zajęciom uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat podwodnego świata naszego morza.


KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
DLA RODZICÓW

Dnia 10 listopada 2015 roku,  w przededniu Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Damnie, rodzice i opiekunowie naszych uczniów mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu - koncercie pieśni patriotycznych. Uroczystość zorganizowano w ramach „Roku Otwartej Szkoły”, który został wyznaczony jako priorytet Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2015/2016.  Jednocząc się  w przeżywaniu 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie zaprosili rodziców do aktywnego udziału w spotkaniu poprzez wspólne wykonywanie pieśni i piosenek patriotycznych. Uczestnicy koncertu otrzymali specjalnie wydane na ten dzień książeczki zawierające teksty utworów.

Dzięki nim rodzice - uczniowie – nauczyciele   stali się współautorami koncertu. Chór szkolny pod kierownictwem Pani Małgorzaty Kozłowicz przygotował piękną wiązankę utworów muzycznych. W programie zabrzmiały takie pieśni i piosenki patriotyczne jak:
„W listopadzie”,  „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Białe róże”, „Niepodległość”, „Pierwsza Brygada”, „A gdy na wojenkę”,  „Pierwsza kadrowa”,  „Ciężkie czasy legionera”, „Kocham Cię Polsko”.

Cała widownia chętnie i z entuzjazmem śpiewała wraz z „artystami”, oddając w ten sposób hołd wszystkim tym, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny. Wykonanie utworów w tak dużym składzie wykonawczym brzmiało imponująco. Koncert wywarł na zgromadzonych ogromne wrażenie. Zarówno jego tematyka jak i wykonanie bardzo się spodobały, czego wyrazem były gromkie brawa i podziękowania po zakończeniu.
   Uroczysty koncert rozpoczął  się o godzinie 16:00, a po nim odbyły się spotkania z wychowawcami klas oraz nauczycielami.


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 10 listopada 2015 roku w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczniowie I klasy gimnazjum wraz z Panią Jadwigą Dziułko zorganizowali uroczystą akademię pt. „POCIĄG DO WOLNOŚCI”, w której uczestniczyli uczniowie klas 0 - VI szkoły podstawowej, I – III gimnazjum, dyrekcja, nauczyciele i rodzice.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów szkół: podstawowej i gimnazjum oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Konrad Diegner i Kryspin Kowgan oprowadzili wszystkich po stacjach historii:

- Niewola
- Powstania
- I wojna światowa
- Wolność

Uczniowie przedstawili historię Polski od rozbiorów do dnia 11 listopada 1918 roku. Każde wydarzenie zobrazowali wierszem i pieśnią, a także obrazem (prezentacja PowerPoint). Uczestnicy akademii chętnie włączyli się do śpiewania patriotycznych pieśni pt. „Rota” i „My, Pierwsza Brygada”.  Podczas akademii panowała wzniosła i pełna patosu atmosfera.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Joanna Rusak podziękowała za przygotowanie apelu oraz życzyła wszystkim radosnego świętowania 11 listopada.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia 30 października 2015 roku w naszej bibliotece odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej.
Pasowanie to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona pełnoprawnych czytelników biblioteki. Organizowane co roku, weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Głównym celem tej uroczystości jest promowanie biblioteki,  zachęcanie najmłodszych czytelników do korzystania z jej zbiorów, wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych i  rozbudzanie szacunku do książek.

Na początku uroczystości uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali, specjalnie przygotowaną na tę okazję, krótką część artystyczną. Z wdziękiem recytując  wiersze i radośnie śpiewając  piosenkę o molach książkowych  bohaterowie uroczystości udowodnili, że są gotowi na przyjęcie w poczet czytelników.

Po tak doskonałej prezentacji nastąpiło uroczyste ślubowanie. Ubrane w stroje galowe dzieci w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli, kolegów i koleżanek z oddziałów „0” oraz rodziców złożyły uroczyste przyrzeczenie. Pierwszoklasiści obiecali, że będą czytać i szanować książki, korzystać z ich rad oraz przestrzegać obowiązków czytelnika. Mianowania dokonała Pani Dyrektor Joanna Rusak. Dotykając, pięknym wydaniem zbioru bajek, ramienia każdego ucznia wypowiadała słowa „Pasuję cię na czytelnika biblioteki szkolnej”. Po akcie pasowania Pani Dyrektor wręczyła gospodarzowi klasy dyplom upamiętniający tę ważną chwilę.  Młodzi czytelnicy otrzymali od Pani bibliotekarki kolorowe zakładki do książek oraz „List bibliotekarza do rodziców”.
Żywimy nadzieję, że zgodnie z obietnicą uczniowie klasy pierwszej będą częstymi gośćmi w bibliotece i staną się najlepszymi przyjaciółmi książek.

HALLOWEEN W NASZEJ SZKOLE
STRACH SIĘ BAĆ

Halloween to stara, celtycka tradycja, a dziś święto obchodzone głównie w krajach anglojęzycznych. Dawniej wierzono, że nocą z 31 października na 1 listopada duchy przodków mogą przejść do naszego świata. Dlatego zapalano lampiony wydrążone z warzyw, aby odstraszyć złe duchy.
W naszej szkole obchody Halloween zostały zorganizowane 29 października 2015 roku
.  Imprezę zaplanowała i nad jej przebiegiem czuwała Pani Michalina Drewniak. W zabawie uczestniczyły klasy 4-6 szkoły podstawowej. Uczniowie przebrani i wystylizowani  na postacie z horrorów snuli się po szkolnych korytarzach, wzbudzając oprócz uśmiechu także  podziw dla pomysłowości swoich charakteryzacji.

Na pierwszym piętrze naszego budynku spacerowały wampiry, wilkołaki, wiedźmy, szkielety, duchy, zombie i inne groźnie wyglądające stwory. Na tę okoliczność szkolny korytarz został udekorowany „halloweenowymi” ozdobami m.in. pajęczynami, duszkami, nietoperzami i innymi przerażającymi stworami. Oczywiście nie zabrakło symbolicznych dyń ze światełkiem w środku - jako błędne ogniki. Każda klasa przygotowała lampion z dyni, który został oceniony przez jury.
Po powitaniu uczniów i krótkim wyjaśnieniu celu spotkania oraz zapoznaniu z tradycją obchodzenia święta Halloween rozpoczął  się konkurs międzyklasowy. Uczniowie musieli zmierzyć się w konkurencjach:  Bobbing for Apples (zabawa, która polegała na ugryzieniu jabłka zawieszonego na sznurku), Tail of the donkey (zabawa, która polega na przyczepieniu ogona osiołkowi z zasłoniętymi oczami), Hungry witches (drużynowe jedzenie czekolady na czas), Pumpkin goes around (uczniowie siedzą w kręgu, podają sobie dynię z rąk do rąk, gdy muzyka cichnie, osoba
trzymająca dynię w dłoniach, wykonuje wylosowane przez siebie zadanie).
Na zakończenie każdy uczestnik zabawy zastał poczęstowany słodyczami.
Spotkawszy się z nieco inną kulturą, z troską pochylamy się nad własną tradycją. Chcemy ją dogłębnie poznać
i zachować.


ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ
„Nasza klasa – to jest klasa“

16 października 2015 roku na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów. W tym dniu w murach Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na uczniów dzieci z klasy pierwszej. Do społeczności uczniowskiej dołączyło 23 uczniów.
W tym niecodziennym wydarzeniu uczestniczyli goście: radny Rady Gminy Damnica Pan Paweł Wilkowski, proboszcz Parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Damnie  ksiądz Zdzisław Wirkus, przedstawiciele Rady Rodziców a także dyrekcja, licznie zgromadzeni rodzice, nauczyciele,  koledzy i koleżanki z klas 0-3 szkoły podstawowej. Ubrani w stroje galowe z biretami na głowach, w niezwykle podniosłej atmosferze,  przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali:

W sposób rzetelny wypełniać obowiązki ucznia, odnosić się z szacunkiem do własnej i cudzej pracy.
Przestrzegać postanowień zawartych w statucie szkoły.
Godnie reprezentować imię naszej szkoły i dochować wierności jej tradycjom.

Rozwijać w sobie postawę obywatelską, traktować patriotyzm jako wartość nadrzędną. W życiu przestrzegać wartości moralnych, kierować się zasadami uczciwości, przyjaźni i tolerancji.
Wytrwale zdobywać wiedzę, rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, nie zawieść pokładanych w nas nadziei.


Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Joanna Rusak dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Damnie” i dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion pierwszoklasistów. Po akcie pasowania, z wypiekami na twarzy i tremą, bohaterowie uroczystości celująco zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Do  części artystycznej dzieci przygotowywały się od września pod kierunkiem wychowawczyni pani Moniki Targowskiej. Pięknie zaśpiewane piosenki i z przejęciem wyrecytowane wiersze zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami. Nie obyło się również bez skrzętnie ocieranych łez wzruszonych rodziców.
Podczas gali pierwszaki przyjęły ciepłe słowa i życzenia od Pani Dyrektor, Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. Z okazji tego święta uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zostali hojnie obdarowani upominkami.

Dopełnieniem tego pięknego i pełnego wrażeń wydarzenia był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Niech Wam życie w pomyślności zawsze raźnie płynie
A co smutne i niemiłe niech w pamięci ginie.

14 października 2015 roku uroczyście świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, polskie święto upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowanej przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773. Na ten szczególny dzień przygotowano bogaty program okolicznościowy. Obchody DEN w naszej szkole rozpoczęły się od apelu. Uczniowie klasy 4 szkoły podstawowej pod kierunkiem Pana Dominika Kaczmarka i Pani Małgorzaty Kozłowicz zaprezentowali barwny program artystyczny z nutką humoru. Obejmował on m.in. scenkę pt. „Dobra matka”, program satyryczny pt. „Lekcje wytrzymałości”, wydanie „popołudniowe wiadomości” i  koncert życzeń. Występ dopełniły pięknie wykonane piosenki.

Dzieci uczęszczające na zajęcia języka kaszubskiego przygotowały i zaprezentowały przedstawienie pt. „Nasza ùczba”. Uczniów przygotowywała  Pani Katarzyna Kosińska. W programie nie zabrakło przyjaznej dla ucha muzyki. Oba występy wywoływały szczere śmiechy i uśmiechy na niejednej twarzy. Publiczność nie szczędziła braw i pochwał. Podsumowaniem uczniowskich podziękowań dla wszystkich pracowników szkoły, były kwiaty, słodkie upominki i okolicznościowe laurki. Po apelu wszyscy udali się do Kościoła Parafialnego pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Damnie na koncert zatytułowany „Z orkiestrą na Ty” orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod batutą Bohdana Jarmołowicza. Był to program edukacyjny, w którym przybliżono odbiorcom instrumenty wykorzystywane w orkiestrze symfonicznej oraz elementarną wiedzę z zakresu historii muzyki, kompozycji i instrumentacji. Każdy z muzyków, prezentując swój instrument wykonał fragment kompozycji z towarzyszeniem orkiestry. Podsumowaniem programu edukacyjnego był konkurs z zakresu przedstawionego materiału, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły.
Dla wszystkich odbiorców koncert był wspaniałym muzycznym przeżyciem.
Święto oświaty w naszej szkole  przebiegało w miłej, pełnej emocji i wzruszeń atmosferze.


PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA GIMNAZJALISTĘ

9 października 2015 roku odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych gimnazjum. W tej wyjątkowej dla każdego pierwszaka uroczystości udział wzięli: dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie. Apel prowadzili uczniowie klasy drugiej i trzeciej gimnazjum. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Agata Sobolewska, która w swoim przemówieniu  złożyła pierwszoklasistom życzenia „abyście otrzymywali za Waszą pracę zawsze najlepsze oceny. Byście byli uśmiechnięci i dobrze się czuli w tej szkole, by stała się dla Was drugim domem…”. Następnie ubrani w stroje galowe, w postawie na baczność, świadomi przywilejów i obowiązków płynących z roli ucznia gimnazjum, pierwszoklasiści przystąpili do ślubowania.

Przyrzeczenie złożone na sztandar szkoły oficjalnie przypieczętowało przynależność uczniów klas pierwszych do naszej szkoły. Po ślubowaniu, by tradycji stało się zadość, każdy uczeń był osobiście pasowany przez Panią Dyrektor. W imieniu pełnoprawnych już gimnazjalistów reprezentant klasy pierwszej serdecznie podziękował za przyjęcie ich do wspólnego grona gimnazjalistów. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor Joanny Rusak okolicznościowe dyplomy.

Jak można spędzić przyjemnie czas, przedstawią uczniowie
Zespołu Szkół
w Damnie?

12 września 2015r.
Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy przygotował dla uczniów graffiti pod hasłem ML-EKO  w miejscowości Bobrowniki.
To plastyczne przedsięwzięcie rozpoczęło się lekcją historii o średniowieczu przygotowaną przez Stowarzyszenie Rycerzy Ziemi Słupskiej.

Uczniowie dowiedzieli się :

  • jak wyglądał taniec skoczka,

  • jak wyglądała zbroja,

  • jak strzelano z łuku.

Czas na malowanie.
Uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej oraz przedstawiciele rodziców malowali na płytach betonowych w miejscowości Bobrowniki.
Po ciężkiej pracy wracamy do malowniczego miejsca – park w Bobrownikach i tu na nas czeka niespodzianka kolejna lekcja. Jest to lekcja chemii przygotowana przez studentów z Centrum EDF z Gdańska. Po ciekawych doświadczenia z ciekłym azotem zostaliśmy poczęstowani grillowaną kiełbaska, napojami i ciepłą herbatką.

p. Bożena Cieślicka

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
2015/2016


Dnia 1 września 2015 roku rozpoczął się kolejny rok szkolny. Uczniowie Zespołu Szkół w Damnie zebrali się na sali gimnastycznej.  Jako pierwsi szkolny dzwonek usłyszeli uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum.
Inauguracja roku szkolnego 2015/2016 rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów szkół i odśpiewania hymnu. Dyrektor szkoły, Pani Joanna Rusak, serdecznie przywitała zgromadzonych uczniów, nauczycieli i rodziców. Życzyła wszystkim dobrego nastroju, zapału do pracy, wielu ciekawych przeżyć oraz zajęć, które rozwijają zainteresowania.
Pani Dyrektor przypomniała, że w dniu 1 września ob-chodzimy, ważną dla każdego Polaka, rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Pani Joanna Rusak poinformowała o zmianach w nowym roku szkolnym. Wychowawcą klasy IV został Pan Dominik Kaczmarek, wychowaczynią klasy I – Pani Natalia Dobosz. Nowym nauczycielem języka angielskiego w szkole podstawowej, w klasach 4 i 6, oraz w gimnazjum, w klasach I i II, będzie Pani Fatiha Senouci – Opolska. Natomiast języka kaszubskiego będzie uczyła Pani Katarzyna Kosińska.
Podczas uroczystej  inauguracji   roku szkolnego dla klas 0 -
3 Pani Dyrektor szczególnie ciepło powitała tych uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły. Wszystkim uczniom życzyła, aby szkoła była miejscem, do którego przychodzi się z przyjemnością, a nie z obowiązku. Następnie zwróciła się do rodziców z nadzieją owocnej i życzliwej współpracy. Przedstawiła także zmiany w roku szkolnym 2015/2016. Wychowawcą klasy I będzie Pani Monika Targowska. Języka angielskiego uczyć będzie Pani Michalina Drewniak.
Do uczniów, rodziców i nauczycieli przemówił także, przybyły na uroczystość, przewodniczący Rady Gminy Damni-ca, Pan Kazimierz Kozina. Życzył uczniom i nauczycielom sukcesów w nauce i radości ze zdobywania wiedzy.
Na zakończenie uroczystego apelu Pani Dyrektor oświadczyła:

„Drodzy Uczniowie,
Szanowni Rodzice,
Koleżanki i Koledzy Nauczyciele
rok szkolny 2015/2016 uważam za otwarty!”


Po uroczystości uczniowie rozeszli się do przydzielonych sal lekcyjnych na spotkanie ze swoimi wychowawcami.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego